Historie a projekty

MFantasy je český on-line magazín o fantasy a hororu, založený 9. 3. 2004 Miroslavem Kaletou. Ten byl až do 17. března 2010 jehošéfredaktorem, nyní je hlavním správcem webu a jeho funkci převzal Ondřej Páleník (Hawk). Jako jeden z prvních magazínů vydával v letech 2006 až 2007 e-magazíny. Uveřejněné e-magazíny si lze prohlédnout ve stejnojmenné rubrice na webu.

V roce 2012 jsme se k tvorbě e-magazínů vrátili. Vycházejí nyní čtvrtletně a první obnovené číslo je ze srpna 2012. V e-magazínech vá přinášíme to nejlepší, co se za uplynulý čtvrt  rok objevilo na našich stránkách, ale také několik novinek, psaných speciálně pro e-magazín.

Abychom naše čtenáře neochuzovali ani o novinky a recenze ze science fiction světů, uvedli jsme do chodu v roce 2012 také sesterský projekt pod názvem ScifiZin, jehož šéfredaktorem je Jan Belanský.


Od svého založení magazín fungoval na adrese mfantasy.mysteria.cz. V červnu 2005 byla zakoupena doména .org web se přesunul na mfantasy.org, aby nakonec od 10. 3. 2006 zakotvil na své dosavadní adrese mfantasy.cz.

?

Proměny designu a dalšího

Ke druhé designové a funkční změně od založené magazínu došlo 15. 11. 2009. Největší změnou bylo pravděpodobně přidání slideshow do hlavičky webu. Zároveň s tím přichází snaha o návrat k původní filosofii – autorské tvorba (próza, poezie) a workshopy. Dochází k novému náboru redaktorů.

3. 1. 2011 se spustila nová verze webu s novým designem a kompletní optimalizací pro chytré dotykové telefony. Nový design má za cíl: vytvořit nový jasný logotyp, použít dobře zapamatovatelný znak, spojený s názvem magazínu, a maximálně zjednodušit a zpřehlednit web. Vzniká nová pravidelná pondělní rubrika Fantasy News.

Zatím poslední proměna MFantasy proběhla na konci listopadu 2011, mimo nový design bylo umožněno vkládání Facebookových komentářů pod každý článek.

?

Náplň magazínu a soutěže

Původní zaměření vydávání fantasy povídek se časem rozrostlo také na přinášení novinek a reportáží ze světa fantasy a hororu. Na webu jsou uveřejňovány recenze vyšlých českých i zahraničních knižních titulů, filmů, počítačových her a her na hrdiny fantastického žánru a ukázky z dosud nevydaných knih. Dále zde najdete rozhovory s českými a slovenskými spisovateli (v současnosti pracujeme i na rozhovorech se zahraničními autory – prvním z nich je Joe Abercrombie – tento rozhovor se objevil v e-magazínu “Srpen 2012”), editory,překladateli a s význačnými osobami fantastiky. Ve spolupráci s nakladatelstvími vyhlašuje magazín soutěže o knihy. Pořádá on-line workshopy pro podporu tvůrčího psaní a také vlastní soutěže.

?

Úplně první vyhlášenou literární soutěží byla soutěž O Stříbrný tolar (9. 3. 2005). Další O Zlatý dukát (2. 10. 2005), do které bylo zasláno přes 100 povídek, vyhlásil magazín ve spolupráci s Pevností. V roce 2006 na jaře probíhala soutěž Zrcadlo fantasie (2. 4. 2006).

Od roku 2010 MFantasy každoročně vyhlašuje literární soutěž O Dračí řád. Na konci roku 2011 poprvé vyhlásila i výtvarnou soutěž O Dračí oko.

?
Spolupráce

Pokud si přejete s naším magazínem spolupracovat, není nic snazšího, než nám napsat na e-mailovou adresu redakce[at]mfantasy.cz s žádostí o spolupráci (vyplňujte, prosím, předmět e-mailu), a poté si umístit jednu z našich ikonek k sobě na stránky.

Nebráníme se ani vyjádření podpory šířením bannerů na soukromé stránky našich čtenářů 🙂

Za jakékoli vyjádření podpory vám děkujeme!

?