Pokračování drsného fantasy o světě kříženců od Jonathana Frenche je konečně tady. Naši staří známí poloorci tentokrát vstupují na scénu pod jménem Praví bastardi a čeká je nejedno nebezpečné dobrodružství.

Do čela Pravých bastardů se postavila Nady, která se ovšem musí obejít bez svých kumpánů Kaňoura a Šakala. Její kopyto navíc sužuje hlad a nebezpečná smečka ďábelských psů. Poloorci se vydávají na cestu za záchranou. Cestou se opět setkávají s Kaňourem a vstupují do země Elfů, kde jim může hrozir smrt. Navíc se okolo nich pravidelně motá jeden hodně mocný ork, který snad ani nejde zabít. Dokáží se dostat ze všech útrap a vybudovat si nový domov?

Druhý dál The Lot Lands Series vlastně pokračuje tam, kde ten předchozí skončil. Kopyto Pravých bastardů se ovšem ocitá ve zcela jiné situaci. Nady se musí naučit pracovat se svou novou rolí vůdkyně, a navíc se nemůže spoléhat na své dva nejvěrnější druhy.

Můžete se opět těšit na trochu drsnější fantasy s řadou hrubších hlášek a sarkasmu. V první polovině mi ovšem přišlo, že autor na všem tak trochu ubral a snaží se, aby celý román působil tak trochu dospěleji. Tempo je o něco pozvolnější, ani těch sprostých slov není tolik.

Pro mnohé naštěstí se to změní v druhé části, kdy výrazně přibyde i akce. Můžete se tedy opět těšit na krvavé bitky, do kterých se zapojí i mazlové. Opravdu si troufám tvrdit, že jednotlivé poloviny knihy jsou významně odlišné. Ovšem zklamaní určitě nebudete.

Celá zápletka je poměrně spletitá. Objevují se v ní nové faktory, přibývá především problémů, které musejí bastardi řešit. Chvílemi se do toho člověk až zamotá a musí si opětovně přečíst některé věty, aby vše pochopil. Tvůrce myšlenkami opravdu nešetří, a přestože v příběhu nabízí i hodně brutální akce, neváhá všechno náležitě komplikovat. Rozhodně to není úplně jednoduché čtení. Nic to ovšem nemění na tom, že je stále hodně zábavné.

Přisprostlých hlášek často narážejících na sex je tu stále dostatek. Prostě to není úplně čtení pro nejmenší. Vlastně si ani nechci moc představovat, jak to dělají poloorkové. Ani pro ženy by to nemuselo být nic moc příjemného vzhledem k jejich vybavení.

Zajímavým způsobem se autorovi podařilo zhostit toho, že od začátku zde nenajdete dvě ze tří hlavních postav předchozího dílu. Nady se dostává na celou knihu do čela všech událostí, a přestože někdy chybuje, určitě ji budete mít rádi. Dokáže být ovšem pěkně drsná šéfová.

Velký prostor tentokrát dostávají i elfové, kteří mi ovšem nepřipomínají Legolase z Pána prstenů. Vlastně si oproti běžnému stavu událostí ve fantasy tak trochu vyměnili role s ošklivějšími protivníky (tentokrát poloorky). Nechybějí ani nějací ty půlčici (hobiti), třasořitky (lidi) nebo zlý ork. Postav je tu opravdu dostatek, povětšinou se ovšem nejedná o žádného hodného chlebodárce.

Praví bastardi navazují na své Šedivé kolegy neméně zajímavě. Opět přinášejí všechny oblíbené kombinace, které jsme nalezli i v prvním dílu této série. Tentokrát se do akce pouštějí trochu poklidněji, ale nakonec bude přeci jenom všude stříkat krev a padat useknuté končetiny. Navíc se u toho i zasmějete, jakkoliv to může znít morbidně. Vzhledem ke konci nás v dalším pokračování s názvem The Free Bastards čeká ještě pořádná bouře.

Originální název: The True Bastards, 2019

Série: The Lot Lands Series

Autor: Jonathan French

Vydal: Host, 2021

Překlad: Ladislav Václavík

Počet stran: 583

ISBN: 978-80-275-0522-7