Každá cesta jednou nevyhnutelně dospěje ke svému cíli, a tak se i příběh bratří Burnsů nachýlil k samotnému závěru. Nic není ale tak předvídatelné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvládnou se dva osamělí pistolníci postavit ostříleným zabijákům, které vede vůbec ten nejhorší ze všech?

Předposlední díl Zelené krve bratry opustil v dost nezáviděníhodné pozici. Zatímco Kingův gang nalezl útočiště v tvrzi C.F. Smith, kde padouši vojákům nabídli své služby včetně nechvalně proslulého Gatlingova kulometu, čekají bratři Burnsové v indiánském zajetí na jistou smrt.

Pátý díl začíná mazanou léčkou, díky které Edward King rozehrává krvelačnou partii. Zajatý Indián Černý kůň utíká ze zajetí s falešnou informací o přesunu zásob. Černý kůň netuší, že ho gang Crimson na cestu vybavil dynamitem, který jednou ranou z pušky odpálí člen gangu Eagle. Indiáni se, v touze pomstít své druhy a vyhnat bělochy, pouští do předem prohrané bitvy, následovaní Lukem a Bradem. King záhy uniká, aby se se svými syny znovu utkal v posledním dějství.

Zelená krev představuje klasický, mnohokrát osvědčený příběh, jaký známe z většiny tzv. spaghetti westernů. V prvních dvou dílech, ve kterých Masasumi Kakizaki nastínil děsný život v přistěhovaleckých slumech, jen pozvolna gradoval. Třetí díl určil směr, kam se série bude ubírat a dějovou linkou posunul za hranice Five Points. Pro zbývající dva poslední díly nastavil Masasumi Kakizaki poměrně dost zběsilé tempo s klidnějšími intermezzy, ve kterých si Kakizaki pohrál se zbývajícími prvky Divokého západu, kterými byla převážně rasová nerovnoprávnost, život honáků dobytka a v závěrečném díle i střet Indiánů s kavalerií.

Zatímco poklidný a špinavý život ve Five Points postupně odkrýval důvod Lukovy životní dráhy zabijáka, kde kladl důraz převážně na psychologii hrdinů, načrtával rozdíly mezi bratry a postupně gradoval, konec série se nesl ve zběsilém akčním rázu. Zvláště z pátého dílu dýchá atmosféra jedné bitevní vřavy, pořádně chaotické a nepřehledné, jejíž kontinuitu narušují retrospektivní scény. Ty působí samo sebou zajímavě, neboť se vracejí k samotnému počátku kariéry Smrťáka z Five Points. Snaha roztříštit plynulou dynamiku děje nepůsobí úplně srozumitelně, je spíš neuspořádaná a co se týče scénáře i dost nejistá. Kakizakimu jdou spíše rozvláčnější scény než ty akční, a tato nevyváženost je tu více než markantní.

Samotným závěrem si Kakizaki znovu napravil reputaci dobrého vypravěče. Předvídatelnost konce autor zaobalil do velmi stylové scény popravy Edwarda Kinga. A tady srdíčko milovníků westernů opravdu zaplesá. Druhá polovina mangy má totiž všechno, co první neměla. Pozvolné napětí, zlotřilost gangu Crimson i samotného Kinga, pro kterého ani v pekle není místo. Akční pasáže střídají ty pomalé, ve kterých dostanou prostor oba bratři a zkrátka tu funguje všechno, co má. Dokonce i kresba získala onu vyváženost prvních dílů a po chaosu z úvodu knihy vyvolává ke konci přesně ty pocity, které čtenář očekává. Atmosféra je hutná, napětí hmatatelné a stylový epilog je důstojným završením celé série.

V Zelené krvi je spojení japonské animace a tradičního westernu originální a neotřelé. Příběh nepředkládá příliš dějových zvratů, pomalu ale jistě spěje tam, kam čtenář očekává. Což je ovšem předpoklad každého dobrého westernu, ve kterém jde spíš o cestu než o samotný cíl. Charaktery jsou v Zelené krvi výborně podané, a přestože scénář místy pokulhává, je to zejména obrazová stránka, která příběh táhne dopředu a vytváří z něj umělecké dílo. Masasumi Kakizaki je převážně mistr detailista, v jeho pojetí kresby až neuvěřitelně ožívají, což je jeden z hlavních důvodů, proč tuto sérii nejde nezbožňovat a neřadit ji k největším překvapením a čtenářským zážitkům ve světě mangy.

Název: Zelená krev/ Green Blood 5

Autor: Masasumi Kakizaki

Překladatel: Marek Mikeš

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Počet stran: 240

ISNB: 978-80-7679-026-1