Pokud jste hráči deskovek, milovníci fantasy a máte děti (nebo se prostě s těmi malými gobliny potkáváte díky vašim přátelům), jistě jste už o Karaku slyšeli. A jeho autoři i vydavatelství Albi to s Karakem myslí zatraceně vážně, takže o hře ještě slýchat budete. Není divu, tenhle český dungeon crawler z roku 2017, určený především dětským hráčům a adeptům RPG her, se stal hitem mnoha domácností.

Na původní vydání Karaku jsme se podívali i v naší recenzi, tak jen pro připomenutí. Je to hra jednoduchá, ale pro děti dostatečně znovuhratelná, na které se krásně naučí některé základní mechanismy moderních her. Prolézáte s vaší postavou podzemí hradu Karak, bojujete s nestvůrami a sbíráte poklady. Důležité je, že tuhle hru jsou schopny děti hrát ve skupince samy, zatímco rodiče si můžou dát v klidu kávu nebo něco ostřejšího. Ideální na návštěvy, pobyty na chalupě a podobně. Stačí aby byl přítomný jeden trochu starší nebo rozumnější hráč a hned se můžou přidat i děti mladší, než je doporučený věk 7+. Ačkoli případné hádky o tu nejlepší postavu a zbraň bude přece jen muset rozsoudit maminka. A ta má vždycky pravdu!

Karak aktuální

Karak se dočkal už jednoho rozšíření Karak: Regent, které zabydlilo katakomby Karaku novými nestvůrami a rozšířilo je o další typy místností – bojovou arénu a prokletou komnatu. Taktéž přibyly čtyři nové postavy a speciální mód, jenž v průběhu hry přemění nejslabšího hráče v mocného pána Karaku, kterého se všichni bojí. Celkově expanze přidala trochu víc kompetetivnosti, což sice nemusí některým dětem vyhovovat, ale výhodou je, že si prostě hru snadno přizpůsobíte, tak aby bavila drsné bojovníky i lítostivější hráče.

Tento měsíc vydalo Albi další malé rozšíření – Karak – Noví hrdinové – Sidhar, Kirima & Elspeth. Název mluví za vše, do hry vám přibydou další tři hrdinové s novými schopnostmi. Elspeth se tak trochu vrací, byla totiž původně pouze promo hrdinkou prvních objednávek. Ale vysvětlete ratolesti, že jeho kamarád má Karak s Elspeth zatímco vy doma ne, žejo 🙂

Budoucnost Karaku blízká i vzdálenější

Pokud toho stále nemáte dost, vězte, že na září 2021 se ještě chystají dvě sady plastových figurek, kterými můžete nahradit ty kartonové. Jedna sada bude pro původní hrdiny a jedna pro aktuální rozšíření. Pokud vám vaše ratolesti už neodbytně koukají přes rameno při malování vašich vzácných warhammerových armád, můžete je na těch karakovských figurkách s klidem nechat vyřádit a třeba i naučit základy malování. Obě sady by se měly dostat do obchodů v září, takže o zábavu do deštivého počasí bude postaráno.

Ještě předtím se ale do karačí rodinky připojí zcela nová hra Karak: Goblin. Tady už nebudete s figurkami lítat po podzemí, ale duch hry zůstane nejspíš zachován. Opět zavítáte do podzemí, a to Gobliních jeskyní. Půjde o karetní deckbuilding s prvky vylepšování postavy. S gobliny a jinými nestvůrami budou hrdinové bojovat pomocí karet a vytvářením komb se probojují až do nejhlubších hlubin plných pokladů. Připomíná nám to zjednodušený Thunderstone a je milým překvapením, že takovýto typ hry z české tvorby bude určený dětem a rodičům. Podle prvních obrázků to vypadá na jednoduchou, ale funkční karetku s už osvědčeným dětským fantasy vizuálem, která vaše ratolesti provede prvními krůčky deckbuildingu a snadno si ji vezmete, kam budete chtít. Karak: Goblin bude k dostání od 4. srpna 2021.

Nakonec tady máme ještě větší překvapení – v plánu je i Karak 2! O pokračování je zatím známo pouze to, že vaše hrdiny vyvede z temného podzemí na denní světlo, kde se za vaší nepřítomnosti začalo roztahovat tajemné zlo. Na hru si ale budeme muset počkat až do příštích Vánoc. Dá se očekávat, že dvojka už bude větší a maličko složitější hra s více možnostmi. Dává to smysl, hráči, kteří už trochu odrostli, se rádi vrhnou do dalšího dobrodružství a Karak poroste s nimi. Jsme moc zvědaví, jaké kvítko z Karaku vykvete!

Autorem článku je Igor Krejčí.