Beze stopy mizí učedníci mágů – a někdo z Rady by v tom mohl mít prsty. Alexe Veruse požádá záhadná, aby dohlédl na učednický turnaj ve Fountain Reach, starém sídle s magickou historií. K jejímu překvapení Verus odmítá, ale okolnosti ho donutí, aby na turnaj vyslal svou učednici Lunu. Mezitím dojde na útok na Luninu spolužačku Annu a Verus pochopí, že se stal pěšákem ve hře, o jejích pravidlech nemá nejmenší ponětí. A co víc – mohl by zmizet jako ostatní.

Britský autor Benedict Jacka zaujal hned prvním dílem ze série o londýnském věštci Alexi Verusovi. Série je v zahraničí velmi úspěšná a doteď čítá dvanáct dílů. Zmizelí jsou třetím, česky vydaným dílem z této série.

Poté, co se utkal s mágem Belthasem, se Alex vrhá do dalšího nebezpečného dobrodružství, které ho tentokrát může stát život. Po boji s únosci Luniny spolužačky Anny zavedou nitky spletitého příběhu Alexe do Fountain Reach, sídla, kterému se chtěl vyhnout obloukem. Podivné události i zvláštní chování Alexova nepřítele Lyla věštce přesvědčí, že sídlo nevypadá tak nevině, jak by se mohlo zdát. Zatímco uvnitř zuří učednické boje, ten na život a na smrt začíná jinde, v jiné realitě.

Alex Verus je série, která chytne hned od začátku. Benedict Jacka totiž kombinuje hned několik atraktivních témat a podává je ve velmi čtivém stylu, přestože se nevyhne několika opakujícím se tématům. Nicméně i přes drobná déjà vu má autor celý příběh hezky promyšlený, díky čemuž zapadnou na konci všechny dílky hezky do sebe. Z Londýna se přesouváme do sídla Fountain Reach, z čehož jsem byla nejprve lehce zklamaná. Přece jen jsou londýnské lokace na příběhu příjemným zpestřením. Nicméně staré sídlo si nezavdá s anglickými strašidelnými domy a nutno podotknout, že s jeho vykreslením si Jacka dal nemalou práci.

Na rozdíl od předchozích dílů se tento nese v poměrně násilném duchu. Magické souboje jsou opravdovější, nebezpečí, se kterým se musí Alex utkat, také. Fakt, že Alex ovládá primárně jednu schopnost, a to předvídání budoucnosti, z něj činí poměrně zranitelného hrdinu a ve vypjatých scénách o něj čtenář přirozeně jeví obavy. Nebezpečných scén je v třetím díle totiž víc než dost a hodně je umocňuje hororové finále.

Protože na sebe série navazuje, setkáme se i ve Zmizelých se starými známými postavami, kterými jsou především Alexova učednice Luna, konkurent Lyle, tkadlena Arachné nebo mág času Sonder. Prostor dostanou i nové charaktery, kterým jsou dvojice Variam a Anna. Za zmínku stojí i tygromuž Jagadev, který ve Zmizelých hraje sice okrajovou, ale ne nepodstatnou roli a jehož postava rozhodně vzbudí zájem. Jacka se tu inspiroval koloniálními dějinami, a nejen díky tomu dostal magický svět další rozměr. Ve Zmizelých mi tak chyběla už jen Hvězdná bríza, jejíž poznámky a zapomnětlivost příběh vtipně zpestřovaly.

Série o londýnském věštci Alexi Verusovi třetím dílem nekolísá. Spíš naopak. Příběh je obohacený o nové lokace, postavy i široké spektrum využití magie podléhající neúprosným pravidlům. Kromě toho na povrch vylézají kostlivci z Alexovy skříně předchozího zahrávání si s černou magií a je nasnadě, že se jim autor bude věnovat v dalším díle. Pokud nejenom na léto hledáte zábavnou magickou sérii, sáhněte po této a zjistíte, že Alexova světa nebudete mít dost.

Autor: Benedict Jacka

Název: Zmizelí

Série: Alex Verus 3

Překlad: Kateřina Niklová

ISBN 978-80-7594-401-6

Počet stran: 320, brož.