Minule jsme si prosvištěli spoustu kategorií, v jejichž rámci byly udělovány ceny Golden Geek Awards. Ale herní trh se rozrůstá jako mravenčí kolonie a dvě stránky nám na pořádné ohlédnutí nestačily ani omylem! Pojďme se podívat, kdo vyhrál či se nominoval ve zbývajících kategoriích.

Náročná hra roku

Dostáváme se ke kategorii, na níž jsou všichni náruživí hráči nejvíc zvědaví. A kdo vyhrál tohle prestižní ocenění? Zase Gloomhaven: Lví chřtán. S Gloomhavenem je to prostě vážná věc a nejspíš vám tahle pecička vydrží až do českého vydání jejího většího promrzlého bratříčka Frosthavenu, které je v ČR naplánované na předvánoční čas. Další nominovanou hrou byl taktéž už zmiňovaný On Mars a na třetí příčce se umístili Vikomti Západního království. Na tohle raně středověké euro, jež se hratelností nachází někde mezi Architekty a Paladiny, se nedávno v recenzi podíval Václav.

Print and Play

V době pandemie mohlo být pro někoho těžké sehnat kamaráda na hraní nebo si vůbec obstarat nějakou zábavu na doma. Existují ale deskovky, které si můžete vytisknout nebo vyrobit sami a pustit se do hraní třeba i v jednom. Nejlépe oceňovanou hrou této kategorie se stalo speciální rozšíření pro karetní hru 7 Divů světa: Duel s všeříkajícím názvem SOLO. To vám po vytištění umožní zahrát si tuhle oceňovanou duelovku pouze v jednom, a to proti některému z pěti charismatických antických vůdců, z nichž má každý trochu jiný způsob hry. Mód vytvořili přímo autoři původní hry a je zdarma k dispozici na webových stránkách vydavatele. Český překlad pravidel se už také objevil a jeden šikovný fanda dokonce vytvořil appku pro mobilní telefony, jež vám nahradí tištěné materiály 😉 Ačkoli sólo módy v deskovkách bývají často jaksi vachrlaté a zdlouhavé na ovládání, tahle záležitost je podle ohlasů překvapivě plynulá, s jednoduchými pravidly, ale zábavným hraním. Pokud jste majiteli této výborné duelovky, doporučujeme 7 Divů světa: Duel – SOLO vyzkoušet!

Sólová hra

Od print&play varianty sólových her se dostáváme k regulérní nejlepší hře pro jednoho hráče. Tou je další zářez od vydavatelství Czech Games Edition, tady ve spojení s MINDOKem –  čistá sólovka Nebe v plamenech herního designéra Tomáše Uhlíře. Posíláme srdečné blahopřání! Zatímco hra sbírala zahraniční ocenění, české vydání se trochu opozdilo, už je ale na pultech a od hráčů sklízí samé pozitivní ohlasy. O co v téhle hře jde? Přece o ochranu Země před šmejdem z vesmíru, a to ve stylu, který hned připomene stařičkou videoarkádu Space Invaders. Hráč ovládá pozemskou armádu a sestřeluje mimozemské lodě, snášející se ve vlnách na naši planetu. K tomu si vylepšujete svou základnu a zkoumáte nové technologie, díky kterým s mimozemšťany nadobro zatočíte. Pokud se nebojíte házení kostek, jež jsou hlavní mechanikou, zní to jako ideální sólo zábava nejen do karantény.

Nejlepší tematická hra

Nápad, prostředí, příběh, postavy, vtažení do hry… to všechno jsou faktory, jež ovlivňují vítězství v této kategorii. Asi vás tak nepřekvapí, že Gloomhaven: Lví chřtán se stal vítězem i této kategorie. Na dalších příčkách se umístilo On Mars a Duna: Impérium a my se už těšíme, až se s těmito hrami přeneseme na jiné světy!

Wargame

Válečné hry, tzv. wargaming, si vedeme jako jeden z trendů současného hraní. Novinkou, jež hráče zaujala v loňském roce nejvíc, je Imperial Struggle. Jedná se o duchovního nástupce Studené války z roku 2005 od stejných autorů. Strategická válečná hra znázorňuje vojensko-politický střet koloniálních ambicí Britského impéria a Francie během celého 18. století. Počínaje rokem 1697 a konče pádem Bastily v roce 1789 se hráči budou snažit upevnit svůj koloniální vliv, bohatství a vypořádat se nejen s říší svého protihráče, ale i s ostatními evropskými národy. Pokud vám téma přijde zajímavé, ale báli byste se přílišné komplexnosti, nezoufejte. Jedním z důvodů, proč byla zvolena jako wargame roku, je, že se Imperial Struggle snaží zachovat si co nejjednodušší pravidla tak, aby se partie dala odehrát během krátkého večerního hraní. A to se cení! Rádi byste si zahráli tenhle kousek česky? Hlasujte v anketě vydavatelství Fox in the Box, jemuž tahle hra pochopitelně padla do liščího oka.

Hra hratelná přes Zoom

Tohle je speciální kategorie, která ale ve světle celosvětových událostí dává docela smysl. Jde jednoduše o hry, které jsou vhodné pro hraní na dálku přes videokonferenční hovor. Nejlepší takovou hrou je podle ankety pirátské dobrodružství Na vlnách neznáma, v nemž se hráči ponoří do života na palubě pirátské lodi a budou se plavit po světě plném magie, nebezpečí a hlavně kořisti. Tahle scénářová kooperativní hra vyžaduje pro hraní mobilní aplikaci (zase jsme u těch současných trendů) a česky ji v průběhu letošního roku vydá MINDOK.

Nejlepší herní appka

Když už jsme u těch moderních technologií, musíme zmínit Root, jenž se podle hlasování povedlo nejlépe převést do digitální podoby díky aplikaci pro Android, iOS i Windows. Lesní válka mezi zvířátky tak může vypuknout i na displejích našich mobilů. Na původní, fyzickou verzi téhle asymetrické válečné hry od legendárního Colea Wehrleho se před časem podrobně podíval v recenzi David.

A to jsou všechny kategorie, milí přátelé. Souhlasili byste s výběrem vítězných her? Překvapilo vás něco? Budeme rádi, když nám dáte vědět.

Autorem článku je Igor Krejčí.