Konečně stáli proti němu; tváří v tvář svému úhlavnímu nepříteli, muži – nebo spíše tvorovi –, který se chystal obrátit svět, jak jej znali, v prach.
Thanos sevřel zlatou rukavici, jež se leskla světlem tisíců vesmírů, a na jeho hrubé, jindy kamenné tváři se objevil úsměv. „Chcete tohle, že?“ zašeptal. „Tak si pro to pojďte…!“

Splendor Marvel
Autor Marc André
V ČR distribuuje Blackfire
Počet hráčů 2–4 hráči
Časová náročnost 30 minut
Vhodné od 14 let
Jazyková závislost Česká pravidla, komponenty bez textu
Rok vydání 2020
Pořadí na BoardGameGeeku 376. (rodinné), 859. (strategické), 1 548. (celkově)
Mechanismy Draftování, sbírání sad, budování enginu

Marc André je autorem malých a nenápadných, zato obvykle funkčních a chytlavých her. Důkazem budiž jak Splendor, tak třeba rovněž v češtině vyšlé Majesty. Splendor: Marvel je variací na jeho nejúspěšnější kousek.

Pokud bychom si chtěli ulehčit práci, tak bychom mohli tuto recenzi podat takto: „Splendor: Marvel se hraje úplně stejně jako Splendor. Jenom místo karet všech možných témat zde najdete jen karty s marvelovskými hrdiny.“ A bylo by. Za dvě minuty bychom měli odmakáno. Což se nám ale – na rozdíl od Marca Andrého – úplně nepozdává, takže vás zveme na kapánek podrobnější recenzi.

Bratři, jak se patří

Pokud máte původní Splendor, tak ani neztrácejte čas. Už víte, jestli vás baví a jestli ho chcete mít doma ještě jednou. Pokud ne, dovolte mi vám ho představit. Splendor je draftovací engine building hra, v níž je vaším cílem nabrat co nejvíc vítězných bodů. Ty na sobě mají různé karty, které draftujete. Nejprve je ale musíte zaplatit, a to barevnými žetony. Ve svém kole buď vezmete tři různobarevné žetony, dva stejnobarevné, jednu kartu a žeton žolíka (respektive Shieldu), a nebo jednu kartu, kterou ale rovnou zahrajete.

Ďábel (či spíš padouch) je jako obvykle skryt v detailu. Každá karta má nějakou barvu odpovídající jednomu druhu žetonů a do budoucna vám bude toto platidlo suplovat. Máte-li tři modré karty, je to, jako kdybyste měli vždycky k dispozici tři modré žetonky. V tom spočívá engine building hry; na co se soustředíte, toho budete mít vždycky nejvíc.

Některé karty disponují vítěznými body; když jich jako první nasbíráte 16 a přitom máte kartu každé barvy plus zelený žeton za nejsilnější druh karet ve hře, zahájíte odpočítávání. Po jeho konci naštěstí neumře každý druhý tvor ve vesmíru, ale jen se určí vítěz, což je hráč, který rovněž splnil podmínky a zároveň má nejvíc bodů.

Superhrdinou snadno a rychle

Stejně jako původní Splendor, i ten marvelovský disponuje dvěma hlavními atributy – jednoduchostí a funkčností. Pravidla se naučíte zhruba za 60 sekund a po prvních třech kolech, která budou trvat maximálně pár minut, je už máte v podstatě zažitá. A do toho funkčnost. Protože Splendor prostě parádně šlape. Baví vás sbírat žetony, přemýšlet, jakou kartu si pořídíte jako další, jakou si radši rezervovat a jakou strategií se ubírat.

Engine buildingový prvek, který vám umožňuje kupovat stále více silnějších karet za levnější cenu, je návykový jako oříšková čokoláda. V momentu, kdy už máte skoro všechno, hra skončí. A můžete dát další partii. Každá sežere něco kolem půlhodinky, určitě jich stihnete víc. Díky tomu má hra hlavně roli filleru, ale nepohrdnou jí ani mladší ročníky, jimž se bude určitě líbit i marvelovské téma podpořené moc hezkou grafikou.

Upřímně je trochu poznat, že hra je jinak než vizuálně v podstatě nereflektuje. Jasně, přečtete si pár slov o kamenech nekonečna bla bla bla, ale je to jedno. Kdyby místo Marvelu byla hra o rybaření, nezmění se nic. Ale já se radši dívám na krásné arty superhrdinů než na pověstný kapří kalendář (víte, o čem mluvím, ne?). No dobře, ještě je tu kolující žeton sjednocení Avengerů (má ho u sebe ten, kdo jich má nejvíc) a nutnost mít alespoň jednoho hrdinu nejvyšší úrovně, což v původní hře nebylo. Ale jsou to upřímně spíše jen kosmetické změny.

Ber, nebo nech bejt

Splendor: Marvel je prostě Splendor. Neznáte ho? Tak si ho pořiďte, je to fajn hra, jednoduchá, zábavná, rychlá. Znáte ho? Tak víte, zda vás baví, případně zda chcete mít v jedné poličce v podstatě dvě stejné hry. Karty jsou rozdány, čas slepit rukavici a nandat to Thanosovi. A posbírat přitom partičku krásných komiksových obrázků…

VERDIKT

Splendor: Marvel možná svého bratříčka s výjimkou vizuální stránky nijak nevylepšil, ale pořád funguje.