Jelena zjistila, že je nadaná magickými schopnosti. V Ixii však magii nemají příliš v lásce, ba je dokonce zakázána, a tak je Jelena donucena uprchnout do své ztracené domoviny – Sitie. Jelena tak má ale šanci znovu se setkat se svou rodinou, kterou nikdy nemohla poznat. Dlouho ztracená dcera však není přijata všemi otevřenou náručí. Někteří v ní dokonce vidí ixijskou špiónku a tak s ní jednají s nenávistí. Jelena se mimo jiné musí naučit ovládat své schopnosti, a aby toho nebylo málo, do cesty se jí připlete i temný kouzelnický odpadlík, který útočí na mladé ženy. Zachrání ji kouzla kolující jí v krvi, nebo budou její zkázou?

Na druhý díl série Studie jedu jsem opravdu netrpělivě čekala. První díl byl nabitý od začátku až do konce a nasadil vysokou laťku, a tak mé očekávání ohledně jeho pokračování, bylo více než veliké. Ačkoliv se musím přiznat, že mé očekávání se splnilo tak napůl…

Jak už napovídá samotný název knihy – Studie kouzel – nemůže být v první řadě řeč o ničem jiném než právě o nich, protože kouzla vás budou doprovázet od první stránky až po samotný závěr. Autorka nám přinesla opravdu originální pohled na magii, jelikož každá postava, nebo spíše tedy mág, dokáže s magií úplně jiné věci a to nám přináší do příběhu určitou rozmanitost, protože jej nelze zcela předvídat. Samotný děj je pak naplněný akcí a dobrodružstvím, kterého je na každém kroku plno.

Oproti prvnímu dílu se nám příběh obohacuje ještě o rodinné potíže. Jelena se po mnoha letech setkává se svými rodiči a bratrem, který ji však, jako jediný z rodiny, nepřijal s otevřenou náručí. A právě v tuto chvíli přichází problém. Čím více jsem v příběhu postupovala, tím více jsem měla pocit, že nové postavy (a to nejen Jelenina rodina) jsou až neskutečně naivní a některé i dost otravné. Zejména Jelenin brat Leif, který byl už od samotného začátku osinou v zadku, a princ Cahil, u něhož jsem občas měla pocit, že je silně schizofrenní, jelikož jeho postoje vůči Jeleně se měnili jak na běžícím páse.

Studie kouzel nám přinesla mnohé nové postavy, avšak osobně bych byla raději, kdyby větší prostor dostali raději Valek, Janek a Ari, které jsem si zamilovala v prvním díle. Bez nich to zkrátka nebylo tak úplně vončo. Ale nebojte se, oni tři hrdinové se přeci jen v knize nakonec objeví.

Co se samotné hlavní protagonistky týče, stále se nemůžu zbavit dojmu, že se zcela změnil její charakter. Jakoby se Jelena vrátila zpět do “mládí“ s tou její neskonalou naivitou. V předchozím díle mi její postava přišla mnohem sympatičtější a hlavně dospělejší a sečtělejší. Stále mi ta změna vrtá hlavou…

Kolem a kolem, sečteno a podrženo, Studie kouzel sice nenaplnila má očekávání a dle mého názoru nevyužila ani tolik svůj původní potenciál, avšak má stále co nabídnout. Chcete akci? Máte ji mít. Chcete vtip? Dostanete kupu. Je libo románek? Že se vůbec ptám!

Vydal: CooBoo; 2021

Překlad: Magdaléna Stárková

Počet stran: 467

ISBN: 978-80-7661-161-0