Las Vegas se propadlo do pekel a navrátit městu jeho původní slávu se vydává samotný mistr okultních umění Doctor Strange. Strange dává všanc doslova vše a končí uvězněný v Mefistově Hotelu Inferno a jeho vyhlídky jsou dosti mizerné… Kasino totiž vždy vyhrává! V sázce však není jenom život Strange, ale i dalších duší živých a mrtvých. Dokážou Doctorovi jeho přátelé pomoci? A bude Nejvyšší čaroděj skutečně ochoten následovat vedení svého někdejšího pomocníka Wonga?

Komiks Doctor Strange je nám vrací v plné palbě v sedmém díle (obsahující sešity z roku 2015 č. 386 – 390) nesoucí titul Město hříchu. Události Města se však odehrávají po ději komiksu Doctor Strange: Zatracení č. 1, které v Česku dosud nevyšlo. Ale nezoufejte, přečíst si jej můžete i tak (Strange i Bats vám hned na startu pomohou s vysvětlením situace). Mnozí z nás jsme už stejně na toto hození doprostřed oceánu, kdy na sto procent neznáme minulé události a spojitosti s dalšími příběhy, u Marvelu zvyklí…

Zpátky k příběhu. Při prvotním setkání s anotací na Město hříchu jsem byla lehce rozpačitá. Opravdu někdo spojil Doctora Strange, Las Vegas, peklo a Mefista? Může to vážně fungovat? Odpověď je ano. Doopravdy může. A funguje to skvěle. O čemž vás autor přesvědčí hned na prvních několika stránkách.

Komiks samotný pak hraje hlavně na napětí, které čtenáře naprosto vtáhne. Samotná kouzla a iluze totiž dokážou opravdu divy. Chvíli si myslíte, jak se situace nevyvíjí skvěle a poté vám stačí otočit jednu jedinou stránku, abyste zjistili, že je vše naprosto jinak. Iluze si tak nepohrávají jen s postavami, ale i se samotným čtenářem. Obratů o sto osmdesát stupňů a dalších různých “fuckupů“ je tady opravdu notná dávka a o překvapení tak není nouze.

Ale nejsou to jen neočekávané zvraty, co může tento komiks nabídnout. Nebyl by to Marvel, aby do příběhu nevložil i správnou dávku humoru, který po některých depresivních scénách opravdu není k zahození. Mým favoritem v tomto oboru se opět stává Strageův, nyní již zesnulý, pes Bats (Jo a ta scéna, kdy Bats leží s hračkou ve tvaru Spider-mana je opravdu roztomilá!).

Dalším faktorem, který se mi vepsal do paměti, byla samotná kresba. Niko Henrichon, který ilustroval první část komiksu, si naprosto dokonale pohrál nejen s barvami, ale celkově s prostředím vegaského pekla. Dokonale dokázal využít všechny škály červené, aby peklo působilo dostatečně temným a divokým dojmem. Občas sice může změť démonů na někoho působit lehce chaoticky, ale o to přece v pekle jde, no ne?

Kromě Doctora Strange a jeho hafana se také potkáte s dalšími známými postavami Marvel universe. Ať už s mocnými čaroději, nebo se samotnými superhrdiny. Ale kdo konkrétně se v tomto komiksovém počinu mihne, prozrazovat nebudu, přišli byste totiž o všechnu legraci a hlavně o moment překvapení. Rozhodně to však bude stát za to!

Název: Doctor Strange 7 – Město hříchu

Scénář: Donny Cates

Kresba: Niko Henrichon, Frazer Irving

Překlad: Kateřina Tichá

Vydal: CREW; 2021

ISBN: 978-80-7449-912-8