Válka říší je definitivně u konce. Lokimu, bohu lsti a falše, který pomohl válku vyhrát, teď ležích na bedrech ale jiný úkol. Coby nový král ledových obrů na Jotunheimu má nejednu povinnost. Avšak Loki se na kralování příliš nesoustředí…

Nakladatelství CREW nám tentokrát přináší komiks o antihrdinovi a bohu lží Lokim, kterého samozřejmě všichni známe z marvelovského univerza. Tentokrát však bude Loki hlavním hrdinou svého vlastního příběhu. Potom, co jej sežral vlastní otec (Kdo nečetl komiks Válka říší, tak ať to bleskurychle napraví!) a on se mu vypáral z břicha a zastavil tak útok ledových obrů na New York, si Loki splní svůj životní cíl stát se králem. Jenže ledová země není zase takový odvaz a tak není divu, že se bůh neplechy začne brzy nudit. A my všichni víme, jak to dopadá…

Takže. Kde jenom začít? Na tento komiks jsem se opravdu těšila (protože prostě Loki, že ano?) a podle toho byla velká i má očekávání, která se však ne úplně ze sta procent splnila. Největším kladem celého příběhu je samotný jeho protagonista Loki, jehož jednou z největších předností je, že nikdy dopředu netušíte, co se chystá provést. Doplňte to skvělým smyslem pro humor a trochou egoismu a máte dokonalou hlavní postavu pro příběh.

Co však za mě ne příliš dobře funguje, je samotná linka příběhu, která mi místy přišla chaotická. Neustálé odbíhání do minulosti nebo budoucnosti a prolínání scén mohlo být o dost jednodušší a přehlednější.

Celkově je komiks postavený spíše na formě filozofického bádání Lokiho nad sebou samým, než nad akcí nadupanými scénami a pro jeho správné pochopení je třeba více u čtení přemýšlet. To však neznamená, že přijdete o všechnu legraci. Lokiho uštěpačného smyslu pro humor rozhodně ušetřeni nezůstanete. A když do toho přimícháte ještě Iron Mana, Thora a Wolverina… To si dovedete představit už sami.

Co se posledního zmíněno hrdiny týče, jeho obsazení do komiksu mě celkem udivilo, ale rozhodně to bylo příjemné překvapení. Týmovku Loki/Wolverine zpracovanou do stylu divokého západu jen tak někde neuvidíte. Mě osobně westernové příběhy sice absolutně nic neříkají, ale věřím, že se mezi vámi čtenáři najdou tací, kteří si, jak se říká, pošmáknou.

V poslední řadě se podíváme na zoubek grafickému zpracování. Kresbu sešitů si tentokrát vzali na paškál Oscar Bazaldua a Andy MacDonald. Prvního z pánů můžete znát například ze spolupráce na The Amazing Spider-man, ale pracoval i na pár kouscích pro DC comics. Oba umělci, byť jejich styly kresby jsou diametrálně rozlišné, dokázali dle mého názoru dobře vystihnout Lokiho charakter a dané emoce. Obrázkové sekvence jsou plynulé a hlavně nepřepatlané, což někdy u Marvelu obecně bývá problém. Kolem a kolem, myslím, že oba kreslíři obstáli celkem obstojně.

Loki: bůh, který spadl na Zemi za mě dostává 3,5* z 5.

Scénář: Daniel Kibblesmith

Kresba: Oscar Bazaldua, Andy MacDonald

Překlad: Kateřina Tichá

Vydal: CREW; 2021

ISBN: 978-80-7449-898-2