Pět let od vydání první edice hry se do Česka konečně dostane kooperativní deckbuilding Konec věků (Aeon’s End). České vydání bylo oznámeno už před lety, ale bohužel ho provázely komplikace. Nedávno však vydavatel (REXhry) potvrdil, že Konec věků přijde do Česka někdy v průběhu léta 😉

V této hře se ujmete role trhlinových mágů, kteří chrání poslední baštu lidstva, podzemní město Gravehold, před hordami bezejmenných monster z jiných světů. Bezejmenní přicházejí skrze takzvané trhliny, vy se však naučíte tyto trhliny používat k sesílání mocných kouzel proti děsivým nájezdníkům a snad se vám podaří přežít, nebo alespoň zachránit Gravehold. Hra je zasazená do zvláštního barevně-temného fantasy prostředí, pro zvědavce obsahuje spoustu flavor textu o zdejším světě a skvěle navozuje tíseň a naléhavý pocit bojovníků poslední bitvy v téměř prohrané válce.

Základem Konce věků jsou známé principy kooperativního deckbuildingu. Zvolíte si nějakého z mnoha trhlinových mágů, z nichž každý má zvláštní schopnost, a poté vyberete svou Nemesis. V tazích mágů pořizujete různé artefakty a kouzla, jež pak skrze postupně otevírané trhliny sesíláte na monstra. Během tahu Bezejmenných čelíte zákeřným úskokům Nemesis a agresivním výpadům jejích nohsledů, kteří se na vás mohou sesypat s někdy až nepříjemnou razancí. Necháte monstra zaútočit raději na vás a nějak se vylížete z oslabení vašich řad? Nebo si projednou zachráníte kůži, necháte Bezejmenné vrhnout se přímo na město, ale risknete definitivní prohru? Takové volby vás budou provázet celou hrou.

Možná si teď vybavujete hry jako Boj o Bradavice, nebo Marvel Champions. Konec věků má ale v rukávu několik zajímavých fíglů, které hráčům zamotají hlavu. Po odehrání pár partií první americké kickstarterové edice bych vypíchl zejména následující:

Dobírací balíček se na začátku tahu nikdy nemíchá! Prostě jen otočíte odložené karty a jedete dál. Balíček si tedy stavíte opravdu absolutně tím, v jakém pořadí hrajete karty, ale dosáhnout té nejlepší sestavy není vůbec snadné.

– Pořadí hráčů a Nemesis je každé kolo náhodné, což ztěžuje plánování a vnáší do hry napětí a nejistotu.

– Spolupráce hráčů je opravdu nutná – musíte pomáhat ostatním a občas dojde i na nějakou tu oběť ve jménu záchrany Graveholdu.

– Použití trhlin vás ze začátku omezuje – obvykle začínáte s maximálně dvěma trhlinami, jež znamenají jen pár kouzel za kolo, ale postupně sílíte… stejně tak ale přitvrzuje i váš protivník.

– Nákup karet probíhá z předem vybrané varianty tržiště, těchto variant je k dispozici spousta (můžete si namíchat i vlastní) a každé tržiště pokaždé přináší trochu jinou strategii.

Svět Konce věků se od prvního vydání už pořádně rozrostl, nejprve vyšla reedice s vylepšenou grafikou (která právě vyjde česky) a poté následovaly další díly. S těmi přešla hra na kampaňový systém, jenž jí podle ohlasů sluší nejlépe. Poslední díl Aeon’s End: Outcasts vyšel teprve vloni a má na BGG krásné hodnocení 8,9. Je tedy možná trochu škoda, že se k nám dostává teprve základní hra, když už existují zajímavější díly. Tím víc ale Konci věků přejeme, aby si u místních hráčů našel oblibu, což by snad otevřelo trhlinu i dalším Bezejmenným.

Autorem článku je Igor Krejčí.