Píše se rok 2130 a lidstvo ohrožují Korzáři. Nikdo netuší, zda se jedná o lidské odpadlíky nebo mimozemskou formu života. Korzáři totiž nikdy s nikým nenavázali kontakt. Lodě, na kterých se plaví vesmírem, jsou unesená a přestavěná plavidla a pokud se zdá, že by mohla padnout do nepřátelských rukou, Korzáři je raději zničí i s celou posádkou.

Válečná loď UTSS Salamis je sice navržená přímo pro útok s Korzáry, ale když se setká se silnějším nepřítelem, kapitánka Kallirisová zvolí nejlepší strategické řešení a nechá taktickým manévrem loď ukrýt hlouběji ve sluneční koróně. Mezitím na palubě dojde k vraždě i sabotáži neznámého útočníka. Vyřizuje si někdo z posádky soukromé účty, nebo se Korzárům podařilo proniknout na palubu?

S tvorbu Jakuba Maříka jsem se poprvé setkala v povídce Chlad věčnosti (sborník Ve stínu Říše), která mě zaujala propracovaným dějem, originalitou a čtivostí a patřila vůbec k nejlepším textům ve sborníku. Není tedy divu, že na autorův samostatný román jsem se opravdu hodně těšila.

Jakub Mařík se se čtenářem moc nemaže. Už první věty nepopisují totiž nic jiného než zuřivou bitvu posádky Salamis s korzárskými nájezdníky a nutno podotknout, že bojové scény zvládá Mařík vskutku bravurně. Popisy jsou velmi plastické a pokud se nerušeně začtete, ocitnete se přímo uprostřed příběhu. Kromě dobře napsaného textu stojí za zmínku především jeho stavba. Autor rozehrává dvě linky, nález mrtvého těla i sabotáž. Přestože se sebou úplně nesouvisí, vede logicky jedna k druhé, přičemž Mařík čtenáře neochudí ani o logické vysvětlení v závěru. Příběh, který začne jako military sci-fi volně přechází v detektivku i v neuvěřitelně napínavý thriller a v případě mozkových implantátů si Mařík vystřihl pár lehce nechutných hororových scén.

Další předností knihy jsou postavy a ty, stejně jako prostředí i děj, Mařík prostě umí napsat. UTSS Salamis je loď evropská čili se to tu hemží jmény různých národností. Jeden by měl strach, že v tomto Babylonu brzy ztratí přehled. Obavy nejsou úplně na místě. I když zde není žádný jasně daný hlavní hrdina, tak trochu ho lze tušit ve veliteli Janu Marhoulovi, který je mariňák i zásadový chlap každým coulem. A navíc s perfektně zvoleným jménem, které v kontextu s těmi cize znějícími vůbec neruší, ba naopak. Druhou, v tomto díle výraznější mužskou postavou, je velitel letky Claude Aicard. Tady se mi líbila jedna zásadní věc. Přestože charakter postavy zůstával stejný, vlivem okolností jsem na postavu v průběhu čtení změnila názor, a to nejen pro asi nejlépe popsanou záchrannou misi vůbec. Trochu stranou zůstávají ostatní členové posádky včetně samotné kapitánky. Jejich životy na lodi Salamis jsou nastíněné pouze okrajově, což je ale pochopitelné, vzhledem k tomu, že je Ve stínu slunce prvním dílem z plánované pentalogie.

Jak jedinou výtku bych zmínila chybějící mapku lodi, která by usnadnila orientaci v textu. Na konci sice čtenář najde dodatek s popisy vybavení i soupis výzbroje a přehled posádky, ale přiznám se, že popsaná kresba v úvodu knihy by mi, jako čtenáři, poskytla větší službu.

I když běžně nesahám po military žánru a od autora jsem původně čekala knihu z jiného prostředí, Ve stínu slunce řadím zatím k jednomu z nejlepších čtenářských zážitků tohoto roku. Užila jsem si velmi dobře zpracovaný a realisticky podaný příběh, skvělé postavy i dobře ztvárněné bojové scény.  Jakub Mařík s galaktickým dobrodružstvím UTSS Salamis příjemně překvapil a nezbývá než knihu vřele doporučit všem fanouškům tohoto žánru.

 

Vydal: Mystery Press; 2020
Autor: Jakub Mařík
ISBN: 978-80-7588-171-7
Počet stran: 288, brož.