Každou chvíli do vás hustíme, že jedním z trendů v moderních deskovkách je smývání rozdílů mezi žánry. Že ameritrashe jsou plné taktického kombení a kostky nebo po zuby ozbrojení válečníci v euru nejsou žádnou raritou. Tak dneska na to zapomeňte. Následující seznam vám nabídne 10 poměrně nových, zato učebnicových, poctivých eur, které se na nějaké experimenty zvysoka vykašlaly a nabízí oldschool zážitek pěkně v mantinelech žánru. Zatopte pod mozkovnami, jdeme počítat!

 

10) Mombasa – veďte vaši společnost v černé Africe vstříc světlým zítřkům! Obchodnická eura jsou klasickým subžánrem, ale málokteré vám nabídne třeba možnost vést vlastní účetní knihu. Kdyby nám někdo v patnácti řekl, co nás bude ve třiceti bavit, asi bychom se mu vysmáli. Nicméně, když si v současnosti představíme sebe v patnácti, taky se smějeme.

 

9) Gizmos – tenhle engine building si sice na nějaké téma hraje, ale v reálné partii z něj nepocítíte lautr, ale absolutně nic. A nebude vám to vadit; hlavně že se sypou ty správné kuličky. Júú, já můžu vytáhnout další kartu!

 

8) Ostrov Skye: Jak se náčelník stal králem – ačkoliv má tahle hra v názvu větu slibující tajemný příběh o lásce, zradě a jedné dlouhé cestě, v reálu prostě pokládáte dílky tak, abyste měli co nejvíc bodů. Že jsme to tu viděli už mockrát? Ale o to tu tak trochu jde, ne? Skye je jednou z nejlepších variant na ošuntělé téma, které trh nabízí.

 

7) Pulsar 2849Vláďa Suchý je na eura zaměřený, a vzhledem k jeho kvalitám je jasné, že se jeho dítka na tomto seznamu zkrátka musela objevit. Pulsar sice používá kostky, ale téma na první dobrou pobere tak možná astrofyzik a mechanismy jsou tak euroidní, že by mohly bez pasu běhat po Schengenu.

 

6) Tapestry – kolem Tapestry byl velký humbuk, hra vzbudila víc vášní než rozhovor exkrálovského páru u Oprah a lidé se zhusta hádali, zda je geniální, nebo úplně vypatlaná. Jak jistě chápete, u nás převládl spíš první názor. A i když Tapestry originální rozhodně je, je to euro jak bič; jen zapráskat.

 

5) Gaia Project – vymakanější pokračovatel ultrasuché a skvělé Terry Mystiky se nakonec po letech dočká české verze. Hra s až nechutně ošklivou německou grafikou, ale hratelností lahodnou jako vesmírná chobotnice na grilu, si získá srdce každého poctivého euroherního matematika. A v dnešní době se hodí, že má i povedený sólo mód.

 

4) Marco Polo – Marco si sice pohrává s provázaností s tématem, ale pokud se budete jen trošku snažit, snadno na ně zapomenete. Uvidíte jen políčka, suroviny, počítání nejefektivnější varianty a sbírání různých anonymních benefitů. Jednička nebo dvojka, je to jedno. Dvouvětná zápletka vám z eura ameritrash stejně neudělá.

 

3) Praga Caput Regni – a zase ten Vláďa! Historické téma má rád, což ukázal už v Šestiměstí. A stejně jako tam, ani zde nehrálo příliš velkou roli. Jenom dobře nakombinujte vaše akce a nasbírejte hodně bodíků. O nic jiného tu nejde. Ale hra je to jako cukrkandl, mňam!

 

2) Ztracený ostrov Arnak – někdo má pocit, že Arnak je svým tématem silný. Já ne. Od redakčních kolegů se tím liším, ale tvrdím, že Arnak je především vymakané staromódní euro, na jehož komponentech jsou nakresleny obrázky z pralesa. Kašlat na ně. Jde nám o to hrát efektivně a mít vysoké skóre, žejo!

 

1) Brass Birmingham – Anglie byla na přelomu 18. a 19. století místo špinavé od uhlí a železné strusky, ale naplno roztočená kola průmyslu z ní učinila světového ekonomického lídra. Proč tedy nepřiložit ruku k dílu a nezkusit se stát jedním z hybatelů průmyslové revoluce? Zvlášť když je tu hra s tak skvělými mechanismy, které jsou poháněny pivem?!