Minule jsme se dívali na eura jako řemen. Ale nejen point salátem je živ člověk. Občas vám jde o něco jiného, roleplaying na deskoherním stole, procítěnou atmosféru a dráždění štěstěny. A proto si dnes představíme 10 nových, ale definici do puntíku naplňujících oldschoolových ameritrashů, které zatřásly naším světem.

 

10) Fallout – z původně dost rozpačité hry nám po dvou rozšířeních vylézá zajímavý ameritrash, který vás vezme do radioaktivní pustiny. Samozřejmě, počítačová předloha dává Falloutu dost síly navíc, ale občas si ho zahrajeme i tak. I když se pořád najdou lepší kusy.

 

9) Pán prstenů: Putování po Středozemi – podobně jako Glum, i „Pánoprstenů“ má vzácnou schopnost vecpat se úplně všude, na skoro každý seznam. A jeho kvality jsme nemohli ignorovat ani tady. Aspoň že do těch top eur jsme ho nemohli zařadit, jinak bychom si připadali jako pitomci.

 

8) Star Wars: Vnější okraj – hra na Mandaloriana i Han Sola je pravděpodobně nejmenším kouskem tohoto jinak tučného, gigantickými krabicemi nacpaného seznamu. A přesto pro ni máme slabost. Jenom jsme, sakra, čekali, že budou vycházet nějaká rozšíření. Kde jsou, FFG? Kdeeee???

 

7) Zima mrtvých – ačkoliv se v žebříčku objeví ještě jedna dost podobná hra (hádejte, která), Zima mrtvých pro nás znamená evergreen plný násilí, beznaděje a skvělé zábavy. A rozšíření Dlouhá noc posunulo tuhle zombie řežbu na úplně nový level.

 

6) Legendy Západu – jak to, že se z téhle hry sakra nestal kasovní trhák? Vždyť je to taková prda! Fotři, kteří si hráli na indiány a kovboje, nejspíš odešli do důchodu a jejich milované téma zestárlo spolu s nimi. Z toho, že pomalu mizí komouši, jsme nadšení, z úpadku westernu méně. Ale pořád si můžeme zahrát Legendy Západu.

 

5) Star Wars: RebelieRebelie dneska už v Česku jde sehnat jen na bazarech, ale pokud tu možnost budete mít, neváhejte. Možná nejlepší hra pro 2 vs. 2 hráče na trhu prověří vaše taktické dovednosti, ale zároveň vám dá pocit, že jste admirálem v nevyzpytatelné, šílené válce, kde má jeden muž na správném místě hodnotu milionů pěšáků. Jo, mluvíme o tobě, Luku. S tou Hvězdou smrti to nebylo fér, sakra.

 

4) Twilight Imperium – ačkoliv má tahle strategická hra jisté europrvky, euro to zkrátka není. Svou monumentálností, množstvím tematických mechanismů a neuvěřitelnou hloubkou jde ale o možná nejpůsobivější kousek, co u nás kdy vyšel. Jasně, Gloomhaven (který je moc euro, než aby se nám sem vešel) je těžší krabice, ale ten pocit, když se před vámi na stole objeví celý vesmír…!

 

3) Panství hrůzy – her podle H. P. Lovecrafta by se na tenhle seznam vešlo víc než kontejnerů na Ever Given, momentálně jim ale vládnou Panství hrůzy. Ta se navíc už mohou pochlubit několika rozšířeními, která zajistí, že pokud budete mít třeba týden dovolenou, můžete ji zamáznout, aniž byste vylezli z bytu, a přitom nepoznáte nudu. A ještě dáte vydělat Rohlíku.

 

2) Nemesis – od začátku bylo jasné, že Nemesis bude pecka, jen jsme nevěděli, jak velká. A teď už to víme – grandiózní. Budete se plížit chodbami, utíkat před vetřelci, zrazovat vaše kamarády, potit se a doufat, že to celé přežijete ve zdraví. A jakmile hra skončí, budete si ji chtít dát co nejdřív zase. A znovu. A znovu.

 

1) Tainted Grail – je legrační, že nejlepším „ameritrashem“ je pro nás hra z Polska s anglosaským tématem, ale who cares? Tainted Grail je prostě král. Nejlepší příběh, co jsme kdy v hrách viděli, vymazlené contesty a boje, pestrý rozvoj postavy, správná porce náhody… TG vládne pevnější rukou než král Artuš a nezahrát si jej je totéž co ztratit svatý grál.