Na planetu Duny už hráči přistáli snad víckrát než na planety naší sluneční soustavy. Byla tady dnes již legendární deskovka o ovládání území Dune z roku 1979, jež se předloni dočkala reedice a mohou si ji tak vyzkoušet noví fanoušci. Byla tady neméně slavná počítačová hra, jež položila základy realtimových strategií. Dokonce v roce 1984 vyšla s filmem Davida Lynche deskovka, jíž se dostalo podobně rozpačitému přijetí jako jejímu filmovému předobrazu. A díky tomu, že se blíží nový film a koření musí proudit, dočkáme se už v květnu deskovky nové. A tentokrát to zřejmě bude opět slušná jízda na písečném červu!

Na planetu Duny zamíří hráči již v květnu a změří síly v konfliktu o melanž, vodu a vliv. Ač se hra pyšní licencí k připravovanému filmu Dennise Villeneuva, nejedná se rozhodně o nějaký rychlokvašený doplněk, ale plnohodnotnou strategickou hru, jež chytře kombinuje mechanismy deckbuildingu a workerplacementu. Designér hry je Paul Rennen, jenž udělal s kartami už slušný zářez v jeho sérii Břink!

V Duně: Impériu se ujmete vedení jednoho ze čtyř šlechtických rodů a začnete si postupně stavět svůj balíček karet, jenž bude definovat vaše možnosti. Hrané karty udělají nějaký okamžitý efekt a poté vám umožní umístit na herní plán své agenty a získávat tak další ekonomické, vojenské nebo politické výhody.

Kromě urozených rodů, za které můžete hrát, jsou ve hře ještě čtyři frakce, na něž je dobré zapůsobit – pouštní národ Fremenů, přepravní Kosmická gilda, tajemné sesterstvo Bene Gesserit a samotný Imperátor. Možná máte silnou armádu, ale kdo vám ji přepraví do boje, když nemáte očko u Kosmické gildy?

Hráči ve svém tahu hrají vždy jen jednu kartu a v rámci kola se postupně vystřídají, dokud už nechce nikdo nic zahrát. Cest k vítězství ve hře bude mnoho, jisté ale je, že střetům se v téhle válce jen tak snadno nevyhnete. Bitva totiž nastane na konci každého kola a na vás bude, jaké trumfy v podobě dosud nezahraných karet si do boje přinesete. Osobně mám momenty zákeřných překvapení ve hrách moc rád, takže na tuhle se začínám vážně těšit.

Podle zahraničních ohlasů se jedná o propracovanou, ale zároveň svěží hru, jež s lehkostí kombinuje několik mechanik a užijí si ji nejen fanoušci světa Duny, ale i ostřílení deskovkáři. Pokud spadáte do obou skupin, začněte si už raději šít svoje filtršaty, ať jste připraveni na výsadek do nekonečné pouště. Česky se hry dočkáme přibližně do 2 měsíců v podání vydavatelství REXhry.

Autorem článku je Igor Krejčí.