Elsie je mladě vypadající žena, ke všemu nezadaná a … nemrtvá. Ano, Elsie je upírka, které táhne na tří stý (pardon) křížek. Za celou tuto dobu nenašla nikoho, o kom by si troufala tvrdit, že je její spřízněná duše, což se změní jedné noci v baru, kde potká Jimmyho, sympatického vlkodlaka se smyslem pro humor. Může mít i přes společné zájmy tento netradiční vztah budoucnost?

Sarah Andersenová pomocí krátkých stripů ze života této nesourodé dvojice dokázala, že může. Jestli jste o této autorce ještě neslyšeli, možná je na místě připomenout, že stojí za takovými, již kultovními počiny jako Ubulená hromádka štěstí, Dospělost je mýtus nebo Kočky útočí. A kdo autorku zná ví, že zábavnou a ironickou formou přibližuje problémy všedních dní, situace, ve kterých se pozná řada z nás. V Tesácích autorka zúročila svoji zálibu v okultismu a rozhodla se nahlédnout do všedního života zamilované upírky a vlkodlaka. Jedná se o atypickou love story, která se přísně drží hesla o přitahujících se protikladech, a to v lehce temném duchu.

Už po shlédnutí retro hororové obálky jsem se na knihu těšila, pokud se tedy dá říci „knihu“. Tesáky jsou štíhlou jednohubkou v brožovaném vydání, přestože by knize tohoto typu mnohem více slušela pevná vazba. Ilustrace Sarah Andersenové jsou většino milé, usměvavé a naivně roztomilé, stačí si jen vzpomenout na mnohdy reprodukované stripy komiksu Dospělost je mýtus. Určitá forma roztomilosti se nevyhnula ani Tesákům. Ne že by to bylo na škodu. Naopak. Díky tomuto pojetí najdeme ve většině scén větší či menší dávku černého humoru (str. 43, o podvádění, nebo str. 49 na téma svatba). Černobílá kresba je navíc obohacená i odstíny šedé, což předchozí kresby nemají, díky čemuž dochází k perfektnímu pečlivému předělu mezi světlem a tmou, zobrazení drobných detailů i zachycení té správné goticky laděné atmosféry.

Co se od Tesáků očekávat nedá, je ucelený příběh, neboť se jedná spíš o soubor scén, jednotlivých vhledů do soukromí Elsie a Jimmyho od jak to všechno začalo po (otevřený) konec, který hraje na vážnější notu. Nic totiž netrvá věčně, i když v tomto vztahu jsou jisté výjimky na denním pořádku.

 

Stripy popisují především odlišnosti i charakterová klišé upír versus vlkodlak, které nebudou neznámé ať už milovníkům klasiky, nebo nových příběhů typu Stmívání či Interview s upírem. Některé jsou originální jiné méně, někde je tisíckrát zmiňované klišé vítané (str. 50 na téma fotografie), někde působí otřepaně až kýčovitě (str.30). Elsie totiž nezapře upírský původ snad ve všech aspektech a Jimmy se více nebo méně chová jako pes. Co mi trochu chybělo, byl i život těch dvou i mimo jejich komorní vztah, neboť je z několika stripů patrné, že oba mají své známé. Příjemné plus je především zobrazení těch nejběžnějších situací a rozkolů, se kterými se běžný vztah potýká. Pokud si samozřejmě odmyslíme tu nadpřirozenou stránku věci. Elsie a Jimmyho potkáme při sledování seriálů a filmů, při procházkách, hádkách i usmiřování. Zkrátka vše, co kdy poznal i průměrný smrtelník.

Tesáky jsou komiks, který zvládnete prakticky na jeden nádech. Víc než kde jinde zde ale neplatí, že méně je někdy více. Naopak. Tesáky by snesly několik příběhů navíc. Pokud by byly nápaditější než tradiční klišé, tím lépe. Za nápad netradičního vztahu upírky a vlkodlaka však Tesáky stojí a za těch pár chvilek, co nad nimi strávíte určitě také. A pokud jste navíc milovníci okultismu, hororů a černého humoru, je tohle dílko přímo pro vás.

 

Vydal: CooBoo; 2021

Autor: Sarah Andersen

Překlad: Romana Bičíková, Zuzana Bičíková

Počet stran: 112, brož.

ISBN:978-80-7661-151-1