Ačkoliv nerdství je spojováno spíše s IT než s humanitními obory, filosofické fakulty chrlí také slušné množství lidí, kteří aspoň částečně splňují definici tohoto slova. A pro obě skupiny platí jedna věc – mají rády historii. Hlavně tu její krvavou část, ve které si národy vyhlašují války, posílají na zteč gigantické armády a navzájem se snaží dokázat, čí lid je v očích bohů vyvolenější. Tahle záliba se pochopitelně promítla i na deskoherní stoly. Jaké hry s historickou tematikou považujeme za nejlepší? Pojďme se na ně podívat. Jako obvykle, i tentokrát se zaměříme na počiny, které seženete v českém jazyce.

 

11. Neanderthal: Lovci mamutů – je nabíledni, že intelektuální, pekelně složité a po čertech zábavné hry od Fox in the Box budou hrát v tomhle článku první housle. A proč nezačít rovnou Neanderthalem, který vás sice nepoučí, který panovník vládl ve Francii v roce 1468, ale ukáže vám, že život našich předků byl pěkně tvrdá polízanice. A že žen a jídla raději více než méně.

 

10. Sid Meier’s CivilizationTtA je sice o trochu lepší civka, ale ta Sidova vám dá lepší feeling historie. Už jen proto, že hrajete za reálné národy, jejichž schopnosti se snaží aspoň trochu reflektovat dějiny, a stavíte historické divy. A propos, když jsme u divů, tak…

 

9. 7 divů světa – …tak proč sem nedát populárních 7 divů. Ačkoliv historické téma je zde rovněž pojato poměrně volně, na obrázky divů a spoustu jiných reálií z antiky se moc pěkně dívá. A navíc se to zatraceně dobře hraje, jakože fakt dost.

 

8. 18CZ: Počátek železnice v českých zemích – tahle hra, která nás vezme pár století zpátky a donutí nás kšeftovat s akciemi, je sice spíše bankéřská než historická, ale přesto z ní téma kape jako voda z globálním oteplováním poznamenaného ledovce. Jediný důvod, proč o ní neslyšíme častěji, je nehorázná délka partie i vysoká obtížnost. Ale jestli máte celý den volný, brnkněte kámošům a zkuste ji, stojí za to. Nebo vyzkoušejte jejího přístupnějšího bratříčka, 18Lilliput, který také vyšel česky.

 

7. Marco Polo – benátský kupec vás protáhne přes půl světa, seznámí vás s dálkovým byznysem vrcholného středověku a kromě toho vás dobře pobaví, protože jde o vážně vychytané euro, zvláště oblíbené našimi partnerkami. Zrovna se nám dostala do paciček dvojka, takže vás brzy budeme informovat, zda se jí podařilo navázat na kvality jedničky.

 

6. Praga Caput Regni – jestli byla někdy naše matička stověžatá opravdu významná, bylo to za vlády Karla IV., císaře Svaté říše římské. A do období jeho vlády se dostanete i v nejnovějším kousku Vládi Suchého. Praga je nádherné provedené euro se skvělými mechanikami, ve kterém si čichnete k výstavbě univerzity, katedrály, městských hradeb a dalším počinům, díky kterým se snažíte na panovníka udělat dojem.

 

5. Odhodlaní: Normandie – co by to bylo za žebříček historických her, kdyby v něm nebyla aspoň jedna z druhé světové války? Každý chce přece natřít Hitlera a jeho pohůnky a ukázat jim, že svobodný svět (+ Sovětský svaz) mají navrch. Odhodlaní je pěkná gateway hra do světa wargames, která se dá zahrát i s dětmi, a ani za ni nevytáhnete majlant. Což se o řadě jejích bratříčků říct tak úplně nedá.

 

4. This War of Mine – od vlastenectví a statečnosti pokročíme někam, kde válka ukazuje svoji druhou tvář. Tu, ze které máte chuť se opít a nacpat platem prášků na uklidnění. Depresívní TWOM vás přesvědčí, že ozbrojený konflikt není tak dobrý nápad, jak si mnozí státníci myslí. Kdyby ji hrál Saddám Husajn, nemusel skončit na houpačce.

 

3. Trilogie Západního království – jeden z nejmasívnějších, nejvymakanějších a nejhistoričtějších počinů v Česku za posledních pár let vás zavede do doby krále Karla Velikého. Téma je v těchto hrách (Architekti, Paladinové, Vikomti) i přes silnou matematičnost mechanismů velice silné a po partičce budete mít chuť zjistit, jak že to s tím raným středověkem v západní Evropě vlastně bylo.

 

2. Watergate – chcete prožít nejžhavější roky v historii prezidenta Nixona? Budete čelit hordě novinářů a slídilů, kteří hodlají spiknutí vedoucí až do Bílého domu proprat důkladněji než rok nemyté slipy. Či si zahrajete za ně a zkusíte Nixona uštvat jako psa až k rezignaci. Jedna z nejlepších dvojkovek na trhu se hlásí o své slovo a vy byste měli tohle volání uposlechnout.

 

1. Série Paxů – výhru si připisuje jak jinak než prohnaný lišák David HanáčekFoxů, který lstivě vybírá do svého portfolia hry, jimž nemůže odolat žádný milovník historie. Ta tuna zajímavostí, kterou nás obdařil Pax Renaissance! Ta originalita tématu Pax Pamir! Už se nemůžeme dočkat Pax Emancipation. A dost pochybujeme, že v tomto žebříčku kdy někdo svrhne krále.

 

Bonus: Settlers: Zrod impéria – rexíkovští osadníci se kvůli historické přesnosti v pase nepřelomí, ale o to radši máme jejich mechanismy, milou grafiku a příjemné soutěžení, které nabízí. Expanze je posunuly spíše do mytologické roviny, ale co. Je to sakra náš článek, můžeme si sem dát, co chceme.