Chtělo by to nějak zabavit děcka, nejlépe na delší dobu. Dobrá by byla nějaká deskovka. Ale kdo má těm malým chytrolínům pořád vysvětlovat pravidla? A co když je hra brzo omrzí? Chtělo by to nějakou hru na pokračování, která bude pravidla přidávat postupně a dlouho vydrží. Ale legacy hru pro děti? Nezbláznil jsem se? Asi jo! Legacy hru pro děti!

Vydavatelství Blackfire nám letos přinese Ponožkožrouty, veselou paměťovou hru se strategickými prvky na pokračování. Hráči, jimž by mělo být alespoň 6 let (v deskoherních rodinkách už prý ale klidně od 5 let), se vžijí do role pilných domácích skřítků, kteří nepořádným dětem po nocích uklízejí pokojíčky (kdo jiný by to taky dělal než skřítci, že?). Domácí skřítci totiž rádi nosí vaše fusakle, a to nejen na nohou, ale i na rukou a špičatých ušiskách. Každý skřítek chce tedy nasbírat tři páry ponožek. Není ale tak snadné se v tom nepořádku vyznat a skřítci budou muset prohrabat spoustu šuplíků a skříněk. Jenže pozor! Po pokojíčku brousí taky ponožkožrouti! Známe je všichni, jsou to přesně ty potvůrky, kvůli kterým nám pořád někam mizí liché ponožky.

Pokojík je rozdělený na čtvercová pole, skřítci se po něm mohou pohybovat a postupně prozkoumávat, co je na jakém políčku schované. Zní to trochu jako pexeso? Vlastně jo, tady ale ve svém tahu kromě skřítka ovládáte vždy i některého ponožkožrouta, který může protihráči sebrat ponožku a odnést si ji do doupěte v rohu místnosti. Figurka potvůrky má pod sebou kostku, která se při pohybu otáčí a po odhalení ukáže, jestli ponožkožrout bdí a touží po fusakli, nebo zda náhodou neusnul. Zní to jako prvek náhody, ale tuším, že ve skutečnosti si můžete zkusit zapamatovat stav kostky a pak počítat otočení nebo odhadovat. Prostě bude to hra pro chytré hlavy nebo pro ty, kteří se možná vztekají, ale nevzdávají se.

A po dohrání prvních her děti čeká to nejlepší. Rozbalování nových krabiček! Nezapomeňte, tohle je fakt legacy hra. Zvládla už dítka pravidla a párkrát dokončila první pokojík? Můžou se vrhnout na otevírání dalších místností s novým inventářem a dalšími pravidly. Tak se skřítky postupně prošmejdíte celý dům.

Takovou hru bych si s dětmi svých přátel klidně zahrál. Moc mi sice nejde pexeso, ale vypadá to, že ač jsem ten nešťastný skřítek, který je schopný odkrýt už po páté pořád to stejné políčko, s figurkou ponožkožrouta bych se i tak dobře bavil. Dětem se určitě bude líbit pěkný design, jasná pravidla, legrační barevné příšerky a objevování nových místností. Tahle jednoduchá hra se zajímavými nápady poprvé vyšla vloni a stojí za ní Anja Dreier-Brückner a Liesbeth Bos, autorky dětských knížek a her. České vydání se momentálně nachází ve fázi výroby. Přesné datum vydání zatím neznáme, ale je jasné že aspoň před letními prázdninami by se to určitě hodilo.

Autorem článku je Igor Krejčí.