Nenašli jste o Vánocích pod stromečkem žádnou pořádnou deskovku? Měli byste uvažovat o výměně rodiny. Pokud si lidi okolo sebe chcete nechat, co takhle si pořešit příští (možná spíš přespříští) Vánoce v předstihu a mrknout se na hry, které jsou teď na Kickstarteru? Minulé okénko jsme odložili, protože nás jednoduše nezaujalo dost her. Místo toho je tu teď rovnou únorová dávka.

Die, RELOAD_, repeat! Obliba počítačových her formátu battle royale (bitva všech proti všem do posledního přeživšího na stále se zmenšujícím území) už trvá pár let. V Kolossal Games se proto nedávno rozhodli nabídnout podobný zážitek i příznivcům deskových her. A přináší RELOAD_! V kůži jedné ze 4 postav (stretch goals postupně odemykají další) se přenesete na ostrov, kde zuří bitva na život a na smrt pro potěchu fanoušků. Soupeři si jsou navzájem klony, pro které smrt není konečná, prostě se znovu „nahrají“ (odtud reload) a bojují dál. Nehraje se tedy na to, kdo po brutální řeži zůstane naživu, ale kdo získá více slávy. Každý hráč má vlastní ukazatel, na který přidává různě dlouhé žetonky podle toho, čím fanoušky zrovna pobavil (úspěšný zásah, doražení nepřítele, splnění úkolu, doručení materiálu na dané místo nebo třeba úspěšně nastraženou pastí, do které padl někdo z nebohých protihráčů). Jakmile dojde na konec ukazatele, okamžitě vítězí. Budete postupně plnit úkoly a přidávat menší žetonky slávy, nebo se radši vrhnete do boje a donutíte fanoušky vřískat nadšením nad multikillem? Volba je na vás! Hra disponuje i týmovým módem, v základu stojí velmi přijatelných 29 dolarů (něco přes 600 Kč) a kampaň k ní poběží ještě 2 týdny.

Autor známých hutných eurovek Brass: Lancashire a Brass: Birmingham a mnoha dalších her (třeba těch zeměplošských) Martin Wallace vytvořil v roce 2008 hru Tinner’s Trail zasazenou do Cornwallu 19. století. A protože od té doby zestárla (hlavně graficky), rozhodl ve spolupráci s Alley Cat Games udělat novou edici, která aktuálně sbírá finance podporovatelů na Kickstarteru. A daří se jí to velmi dobře! Na co backery láká? Ve hře se snažíte pozvednout své impérium na těžbu cínu a mědi, nakupujete nové pozemky v dražbách, provádíte na nich průzkum ve snaze najít zdroje rudy, kterou pak vytěžíte a se ziskem prodáte. Pro větší efektivitu těžby můžete budovat vylepšení pro vaše doly, pro lepší logistiku zase přístavy. Dle aktuálních trendů hra přidává sólový režim, zlepšil se také rozsah počtu hráčů (původní hru bylo možné hrát jen ve 3 nebo 4 hráčích) a obrovský kus ušel i vizuál. Příznivci hutných eurovek a rození průmyslníci si musí nachystat 33 liber (přibližně 1 000 Kč), na rozhodnutí ještě zbývají 3 dny.

Zamlada jsme v redakci měli rádi gamebooky. Těm už spíše odzvonilo, ale občas se se střídavými úspěchy vrací na scénu (třeba dvoudílná série Rytířů do REXhry je v ČR hodně oblíbená). O naši přízeň se teď uchází Alba, gamebook s otevřeným postapo světem. Čím chce hráče oslovit? Více než 1 200 stránkami textu v celkem 36 kapitolách a údajně 19 rozdílnými konci. Díky větvení příběhu tvůrci slibují velmi dobrou znovuhratelnost (nebo znovučitelnost?) a pohlcující zážitek. Knihu lze pořídit jako paperback, s pevnou vazbou, nebo jako e-book, k fyzickým produktům patří i deník a nálepky, pomocí kterých sledujete svůj postup (k e-booku je třeba tyto materiály vytisknout, případně si je zapisovat do tabletu). Díky elektronické verzi je možné hru vyzkoušet už od 4 liber (cca 120 Kč), nejlevnější fyzický produkt je paperback za 12 liber (cca 360 Kč). Na výpravné dobrodružství se můžete vydat ještě 3 dny, po které poběží kampaň.

Další apokalypsu můžeme zažít v Radlands, karetní hře pro dva hráče. Každý z nich vede do boje svoji skupinu přeživších, která se snaží ochránit svoje základny před nepřítelem. Hlavním zdrojem ve hře je voda, pomocí které najímáte nové posily, spouštíte události a aktivujete schopnosti již vyložených karet (což už známe i z českého Rone). Inovativní je, že si oba hráči si dobírají karty ze stejného balíčku, takže půjde o to, kdo se s možnostmi popere lépe a jako první vyřadí soupeřovy 3 základny ze hry. Na karetku má hra ambiciózní cenu 40 dolarů (cca 860 Kč), ale vizuál vypadá hodně ulítle a 10 dní před koncem přilákala už téměř 5 000 backerů.

Do které hry byste šli vy? Nebo máte jiné tipy?