Kolonie je young adult sci-fi odehrávající se na Marsu, kam se část lidí uchýlila ze zdevastované planety Země. Bude si jim na rudé planetě žít lépe než na jejich původní? Všechno záleží na tom, jaké si to sami udělají.

Skupiny lidí žijí na Marsu pod skleněnými kupolemi, rozdělení podle odvětví, kterým se věnují. Všemu velí prezidentka Knightová, jejíž dcera Eva život na rudé planetě vždy nenáviděla. Jejím největším snem je vrátit se na rodnou planetu Zemi. Když jí navíc díky místním zvyklostem popraví bratra, ocitne se na rozcestí. Zůstane dál po boku své kruté matky nebo se přidá k odboji, díky němuž by se mohl stát její sen skutečností?

Sam Marsden ve své knize nabízí velice čtivý příběh, u kterého byste mohli najít určitou inspiraci Divergencí. Ani zdaleka však nerozvádí zápletku do takové šíře, ostatně se celý děj vešel na něco málo přes 270 stránek.

Najdete tu typické charaktery postav. Hlavní hrdinku Evu, která sice pochází z nejvyšších sfér, ale dostane se mezi ty nejnižší. Její krutou matku prezidentku, starající se více o blaho kolonie než vlastních dětí. I když musím říct, že právě u ní se dočkáte poměrně zajímavého vývoje. Vlastně se asi jednalo o mou nejoblíbenější postavu. Potom je tu tajemný kluk, jenž změní Evě život. Jedna protivná holčina s těžkou minulostí, která bude všechno komplikovat. A několik dalších méně výrazných jedinců, vlastně jen doplňujících celou scénu.

Prostředí se nedočká příliš obsáhlých popisů. Vzhledem k útlosti knihy na to ostatně není ani prostor. Daleko větší důraz je na samotnou zápletku a samozřejmě i milostnou linku. JJ, romantika nesmí chybět ani v kruté atmosféře Marsu (nebo možná právě kvůli ní) a vlastně tu hraje dost zásadní roli.

Ze všeho je prostě znát, že tohle je kniha především pro mladší čtenáře. Občas zmiňuji v některých recenzích přesahy, které se v tomto žánru vyskytují. Tentokrát tu máme čistokrevnou young adult, nenabízející příliš složitou zápletku a dokonale vystihující termín odpočinková četba.

Možná to zní trochu kriticky, ale tak to určitě není. Kolonie se prostě nesnaží být něčím jiným, než čím ve skutečnosti je. Určitě si najde svou fanouškovskou obec, kterou pobaví, dojme svou romantickou částí, a nakonec napne vzrušujícím závěrem. Doporučil bych jí ovšem spíše začínajícím čtenářům, kteří se chtějí seznámit s žánrem young adult. V diskuzích jsem už našel volání po pokračování. Vlastně by to konec teoreticky nabízel, ale nemyslím si, že bychom se ho dočkali. A vlastně já osobně v tom ani nevidím smysl.

Kolonie je autorčiným debutem. Je to vlastně na knize docela znát, i když určitě není vyloženě špatná. Jen se Sam Marsden nevrhla po hlavě do nějakých epických textů, ale zvolila tak trochu sázku na jistotu. Nekomplikovaný, trochu naivní, ale velice čtivý příběh zaujme mnoho mladých čtenářů a poskytne jim dostatečnou porci zábavy i romantiky.

Vydal: Fragment, 2021

Autor: Sam Marsden

Originální název: Under Glass, 2018

Překlad: Lenka Landová

Počet stran: 272

ISBN: 978-80-253-5027-0

EAN: 9788025350270