„Když na Zemi začne přituhovat, zavolá si Captain Marvel na pomoc kamarády odjinud!“

Napětí mezi Iron Manem a Captain Marvel by se dalo krájet, a na Zemi tak dochází ke konfliktu galaktických rozměrů. Captain Marvel proto do boje proti Starkovi povolává Strážce galaxie, ale i mezi těmi se začínají probouzet sváry. Názory na to, zda bojovat proti Starkovi se různí, a navíc, kdo bude hlídat galaxii, když Strážci mají plno práce na Zemi?

Strážci ve válce jsou třetím pokračováním série Noví strážci z univerza Marvelu. Kdo jsou Strážci galaxie, snad nemusím ani vysvětlovat, nicméně pro lepší zážitek ze čtení doporučuji přečíst předchozí díly a pro opravdové fajnšmekry rozhodně i Strážce galaxie 1 -4 (Kosmičtí Avangers, Angela, Rozpad strážců, Prvotní hřích), které všechny v minulosti vydalo nakladatelství CREW.

A rovnou začneme pěkně zostra. Komiks nám kromě našich známých Strážců přináší i řadu dalších superhrdinů. Autoři rozhodně nešetřili inkoustem a rovnou nám sem naservírovali i zástupce Inhumans a X-menů. A o účasti Avangers ani nemluvě. Autoři zkrátka tak nějak počítají, že běžný fanoušek Marvel comics má načteno všechno, co bylo v tomto univerzu vydáno. Každopádně žádné obavy, tento komiks si můžete užít i bez toho aniž byste věděli, kdo je například Sasquatch.

Přímo ze startu nás příběh vtáhne na bitevní pole. Captain Marvel a její parťáci se na Triskelionu, v centrále Ultimates, setkávají s Ulysseem, jehož super shcopností je předvídat budoucnost. A prásk ho! Hned první předpověď je příchod Thanose na Zemi. Víc sice prozrazovat nesmím, ale tento okamžik dává za vznik právě konfliktu mezi Captain Marvel a Tony Starkem, trefně pojmenovaného jako Civil War II. Že je to úžasný námět pro komiks je jasné a pokud chcete vědět, jak to dopadne, musíte si komiks rozhodně pořídit. Příběh na vás sice z počátku vysolí palbu informací, díky kterým můžete cítit menší přehlcení a kterými se chtě nechtě budete muset prokousat, ale až se dostanete ke sladkému jádru příběhu, rozhodně nebudete litovat. Samotný příběh si pak samozřejmě vychutnáte se vší parádou. Máme tady velkou dávku akce a soubojů, humor, který nám obstarává zejména jeden nejmenovaný mýval, notnou dávku emocí a i trošku těch prasárniček (kdopak je asi ten proutník?). haraktery se nám ukazují ve své plné kráse, tak jak je dobře známe, ale i přesto vás některá jejich rozhodnutí překvapí.  Škoda jen, že mnohé vedlejší postavy, které se zde objevují, nemají tolik prostoru pro vyjádření. Možná by pro příště bylo lepší uvést superhrdinů méně, ale o to více s nimi pracovat a dát jim šanci zazářit.

Kresbu komiksu tentokrát obstaralo duo umělců Schiti a Maguire. Sice osobně preferuji jednotnou kresbu, jako má například manga, ale bohužel k těmto komiksům, které vycházejí na sešity, už vícero kreslířů patří. Každopádně kolem a kolem, srovnáme-li lehce styl těchto dvou, na první pohled můžeme poznat, že Maguirovi postavy mají o dost výraznější a tvrdší rysy. Třeba postavy Petera Quilla jsou diametrálně rozličné. A o Grootovi nemluvě. Také kontrastování barev Maguira jemnohem znatelnější a právě díky němu postavy na papíru lépe vyniknou. Nicméně, co na samotném zpracování obdivuji nejvíc, je Schitiho smysl pro detail. Ti vnímavější z nás si jistě všimnou četných detailů v podobě malých předmětů, jako například polštář ve tvaru štítu Kapitána Ameriky či plakát Thanose na stěně se zabodnutými šipkami v obličeji a mnoha dalších. Byť se jedná o detaily malé, zarytým fanoušků celého Marvel univerza jistě srdce zaplesá.

Pro mnohé z nás mám na závěr samozřejmě dobrou zprávu. Strážci ve válce rozhodně nejsou posledním dílem této série a do budoucna se rozhodně máme na co těšit, a hlavně autoři mají ještě dost k vysvětlování!

Vydal: CREW; 2020

Překlad: L´udovít Plata

Scénář: Brian Michael Bendis

Kresba: Valerio Schiti, Kevin Maguire