Život nájemného zloděje není žádné peříčko. Jenže stačí jeden dobrý kšeft a jste za vodou. Alespoň si to myslí mladá, velice zvláštní dívka Sancie Gradová, kterou čeká legendární poslední džob. A ačkoliv jde lépe, než čekala, její zvědavost ji donutí šťourat se ve věcech mocipánů víc, než je zdrávo. Ale kdo se moc ptá, moc se dozví, a kdo si zahrává s ohněm, ten může shořet. A pokud se Sancii a jejím spojencům nepodaří oheň zahasit, možná spálí víc než město Tevanne…

Robert Jackson Bennett se do podvědomí čtenářů zapsal svou úžasnou trilogií Božská města, z níž zejména první díl překvapil svým originálním pojetím světa a zajímavou zápletkou. A zdá se, že jako světotvůrce je Bennett velice silný, což dokazuje v Čaropiscích.

Ocitáme se ve steampunkově laděném městě Tevanne, které ovládají čtyři mocné kupecké podniky. A jejich moci se nelze divit – disponují totiž technologií skribování, tedy zápisu značek, které mají schopnost měnit realitu. Pokud tak naskribujete kočár, aby si myslel, že jede z kopce, pofrčí vám po rovině a koňští handlíři můžou začít chovat třeba slepice. Není divu, že konkurenční boj mezi těmito finančními kolosy dalece převyšuje pomlouvání u zákazníků.

Tak, jako si v Božských městech Bennett hrál s teologickými otázkami, se tentokrát zaměřil na jiný druh zázraků – ty technické. Ale nebojte se, že byste místo příběhu dostali manuál, jak opravit ledničku. Systém skribování je v podstatě magický a popírá fyzikální zákony – aniž by mu hrdinové knihy vlastně pořádně rozuměli. V průběhu knihy budete odhalovat, proč skribované předměty (tzv. augy) fungují, jak fungují, jaké jsou jejich zákonitosti, kdo je stvořil a co se při jejich výrobě všechno může podělat. Tahle část knihy je možná zábavnější než samotný děj, i když ani v tom Bennett nezůstává nikomu nic dlužen.

Hlavní hrdinkou je zlodějka, takže kdo ve vzduchu cítí pořádnou nálož stealth akce, může si vyplnit políčko v bingu. Se Sancií se budete plížit kanály, vykrádat sejfy, věnovat se průmyslové špionáži a utíkat před tajemnými, zato dobře vyzbrojenými nepřáteli. Ačkoliv drobná holčička ze slumů není žádný válečník, čeká nás i spousta bojů, které se odehrávají ve špinavých uličkách Tevanne, na střechách kupeckých paláců, a dokonce i ve vzduchu. Ani příznivci akčnější fantasy tak nezůstanou zkrátka.

Moc se mi líbil také samotný děj. Zápletka se rozvíjí akorátním tempem a na každé stránce jsou sázky vyšší než na té předchozí. Mění se nepřátelé i spojenci, a kdo před chvílí Sancii pomáhal, ten jí teď může zatopit, a naopak. Příběh je nabitý dějovými twisty, které zatřesou nejen dějem, ale také vaším vnímáním světa a postav. Je mi až líto, že vám toho nemůžu prozradit víc, ale škoda přijít o překvapení. Protože těch je v této knížce tolik, že byste s nimi mohli vytapetovat celou kupeckou kamponu.

Trošku slabší stránkou Čaropisců jsou postavy, především Sancie. Je sympatická, schopná, trochu ji litujete a docela jí fandíte, ale trochu mi chybí jistá moderní kontroverznost. Je prostě… moc hodná. Myslím, že by jí slušelo pár výraznějších vlastností. Vedlejší postavy mi přišly trošku přesvědčivější, ale co si budeme říkat, hrdiny této knihy jsou spíše naskribované předměty (v několika případech doslova).

I přesto se Bennettovi povedlo něco, co je ve světě fantasy stále vzácnější – originalita. Protože si myslím, že specifika jeho světa vám budou chvíli vrtat v hlavě. Když k tomu připočteme plynulý, zajímavý děj, zručnost při vyprávění, bohatou slovní zásobu a řadu překvapivých momentů, vyjde nám, že Čaropisci jsou jedním z nejlepších počinů, který se loni objevil na pultech knihkupectví. A to jde jen o první díl série! Nemůžu se dočkat, až vyjde další…

Autor: Robert Jackson Bennett

Vydal: Host, 2020

Série: Záhutí I

Překlad: Milan Pohl

Počet stran: 567

ISBN: 978-80-275-0214-1

EAN: 9788027502141