Cítím, jak mne osvěžuje vlahý vánek tropického podnebí. Vidím sluncem vyhřáté lávové skály, mezi kterými se to hemží obratlovci. Mám barevné vzpomínky na nespočet druhů nerušeně koexistujících v malém světě stvořeném pro sebe sama.

Darwin’s Journey je chystaná průzkumnická worker placement hra pro 1–4 hráče Vydáte se v ní po stopách Charlese Darwina, který na své plavbě kolem světa v roce 1835 strávil pět úžasných týdnů na Galapágách. Pozorování přírody, která zde učinil, položila základy jeho evoluční teorie, jež otřásla tehdejším chápáním života na naší planetě. Nyní se ve svých představách můžete o totéž pokusit i vy. Hru nám na Kickstarter přináší autoři Simone Luciani (Tzolk’in: Mayský kalendář, Marco Polo 1 a 2, Barrage) a Lorenzo Mangone (Newton). Kampaň poběží ještě několik dní.

Kolik škol máš, tolikrát jsi dělníkem

Tahle hra je vlastně přímo ztělesněním evoluce, a to díky systému vylepšování spousty věcí, včetně dělníků, což vám postupně odemyká akce, které můžete provádět. V každém správném worker placementu provádíte svoje akce umístěním dělníků na herní plán. V Darwin’s Journey jich je k dispozici jen málo, ale můžou toho umět hodně a časem si je zase vezmete zpátky. Hraje se totiž na 5 kol (podle těch pěti týdnů, které Darwin strávil na Galapágách). Po každém kole se změní pořadí hráčů a začínáte opět se všemi vašimi dělníky, nyní už ale šikovnějšími.

Akce, které může váš dělník provádět, jsou zobrazené na několika diářích rozmístěných okolo mapy. A je jich vážně dost, včetně různých specialit. Umístěním dělníka na řádek v diáři se můžete plavit po moři, prozkoumávat ostrovy, trénovat své dělníky v akademii, sbírat živočichy a rostliny, zakládat na ostrovech tábory, posílat sebrané vzorky do muzea a posílat domů do Anglie dopisy o svých pozorováních. Čím  více jste vylepšili dělníka nebo diář, tím víc akcí naráz máte k dispozici.

Vaše bádání po ostrově postupně přispívá k ucelenosti vaší evoluční teorie. Čím proškolenější jsou vaši dělníci, čím víc částí ostrovů prozkoumáte, čím víc získáte a popíšete víc dosud neznámých živočichů a rostlin, tím víc vítězných bodů vás čeká na konci hry.

Přizpůsob se, nebo vymři!

Bonusy vás ale čekají už během hraní. Tak, jako je evoluce o schopnosti přizpůsobit se podmínkám, tak i v téhle hře vás čeká spousta odměn za chytré volby. Ano, všechno souvisí se vším a kombit bude možné opravdu slušně! Správným hraním tak bude možné ze svých akcí vytěžit celé řetězce událostí. V poznání je síla!

Činností, které můžete v Darwin’s Journey dělat, je ještě víc, než vám tady můžu popsat. Abyste se ale náhodou v té hromadě možností neztratili, máte samozřejmě i předem stanovené úkoly, za jejichž plnění opět získáte odměny a vítězné body. Nic vám však nebrání, abyste se na vaší cestě za vítězstvím, pardon, vlastně za poznáním, vydali jakýmkoliv směrem. Mapa i diáře jsou navíc variabilní a spousta komponent se při přípravě hry umisťuje náhodně, takže každá vaše cesta by měla být docela jiná.

Deník a obrázky, nejlepší kámoši badatele

Jestli to všechno zní trochu moc složitě, určitě by vás mohlo přivábit krásné grafické zpracování všech herních komponent. Ze zašlých map a diářů na vás dýchne vůně dobrodružství a neznámých dálek. A ty rostliny a zvířata! Rádi si v přírodovědných knihách prohlížíte hlavně obrázky a nákresy různé havěti? Nosili jste v dětství rodičům ukázat každou žábu, kterou jste chytili? Pak budete při hraní Darwin’s Journey ve svém živlu! Vypadá to, že téma pěkně sedí ke samotnému hraní. Z dostupných materiálů mám pocit, že jen tak kdoví proč nesměňujeme jakési suroviny, ale děláme to, co badatelé v 19. století. Jsme průzkumníci a objevitelé!

Ve hře je navíc všechno řízeno ikonami na komponentách, nikde žádný text. Takže jak jednou zmáknete pravidla, řídíte se už jen tím, co vidíte před sebou na obrázcích. Je celkem jisté, že se časem objeví minimálně fanouškovské překlady pravidel, což činí hru v podstatě jazykově nezávislou.

Je tohle vaše evoluce?

Darwin’s Journey je chytře prokombinované euro, které pěkně využívá téma a přináší zajímavé mechanismy vylepšování pracovníků a odemykání akcí na diářích. Míra interakce mezi hráči ve hře není kdovíjak velká. Pro někoho bohudík, pro mne možná bohužel. Svým protihráčům můžete hlavně zabírat pozice a tím je nutit, aby vám platili za jejich akce. Darwin’s Journey by tak měla být vhodná pro pokročilejší hráče, kteří si užijí široké možnosti, jež hra přináší, a rádi si rozjedou netušená komba. Zpracování ale činí hru vcelku přehlednou a přístupnou. Myslím, že pokud si chcete vyzkoušet komplexnější hru a máte dobrodružného ducha, tahle slibuje, že vás pěkně provede prvními krůčky, bude se s vámi vyvíjet a vydrží vám ještě hodně dlouho.

Charles Darwin řekl: „Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“ A jakým způsobem vyhrajete tuhle hru vy?

Autorem článku je Igor Krejčí.