January Scallerová má netradiční jméno a do svých sedmi let i poměrně obyčejný život. Žije ve velkém domě sběratele starožitností, pana Locka, který ji také vychovává. Januaryn otec se totiž po světě honí za poklady, aby sbírku svého mecenáše obohatil a na svou dceru, zdá se, nemá ani chvíli čas. Jednoho dne si však January najdou tajemné dveře a mince z jiného světa a dívka pochopí, že všechno, čemu kdy věřila, je jen pouhou iluzí.

January a Deset tisíc dveří je prvotinou americké autorky Alix H. Harrowové, historičky, jejíž povídka A Witch´s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies získala v roce 2019 cenu Hugo.

January a Deset tisíc dveří zaujme už svou starosvětskou obálkou, která napovídá, že tato kniha nebude jen další v řadě oblíbených akčních young adult. Už ze stylu vyprávění lze poznat vášeň Harrowové pro historii i klasická díla fantastické literatury, kde je přecházení mezi světy na denním pořádku. Vyprávění autorka dovedla ke skutečné dokonalosti. Tempo příběhu je pozvolné, jeho jazykové prostředky barvité a styl květnatý, díky čemuž je popis událostí plastický a živý. Autorka se také nebojí historických detailů, které i bez upřesnění data hned z kraje knihy napovídají, že se Januaryna dějová linka odvíjí začátkem dvacátého století, doby technických i uměleckých zázraků.

Nebýt knihy Deset tisíc dveří, která do Januaryna osudu zasáhne náhle a nečekaně, zůstala by prvotina Harrowové příběhem podobným Malým ženám s pouhým fantastickým akcentem, a i tak by to pořád byla dobrá kniha. Jedná se však o regulérní fantastiku, ve které sebemenší sny ožívají a přecházení mezi světy je, pro ty, co toto umění ovládají, hračkou, pokud mají odvahu vidět svět na druhé straně. Deset tisíc dveří se postupně stává průvodcem zmíněné mladé dámy po vzdálených realitách i jejím vlastním životem a pro čtenáře představuje jakousi knihu v knize, jejíž děj je divočejší než ten původní Januaryn. Anebo ne? Zhruba v polovině se role otočí a čím je January blíž k odhalení rodinného tajemství, tím víc se noří do nebezpečných situací.

Stejně tak, jak si autorka umí vyhrát s prostředím a jeho popisem, zvládne vykreslit i charaktery svých hrdinů. January je zprvu dívka lapená do světa lží, manipulace i života vyšší vrstvy, později se z ní stane osoba, která svůj život chápe pevně do svých rukou, přestože jí některé okolnosti dojdou později než čtenáři. Po boku jí stojí věrná černošská chůva Jane, která svým rázným chováním nezapře příslušnost k jednomu z divokých afrických kmenů, a pes Sindibad, zkráceně Bad. Snad nejvýrazněji je tu však zachycena povaha Juliena Scallera, Januaryna otce, který jako velký snílek není schopný jednat, dokud není příliš pozdě a před problémy raději uteče.

Navzdory originální zápletce, krásnému jazyku a výborným charakterům se ani této knize nevyhnulo několik drobností, které mi čtení rušily. Kromě občasných překladatelských chyb, to bylo především nadužívání vulgarismů, které se zrovna nehodily ani k příběhu, ani k zápletce a myslím, že by zde bylo na místě zvolit jiný překlad, aby by byla zachovaná nejen ráznost hrdinů, ale zejména charakter doby.

Kniha January a Deset tisíc dveří je pro mě největším překvapením tohoto roku. Kromě nádherně barvitého jazyka, díky kterému jsem měla celý děj jako na dlani a odvíjel se přímo před mýma očima, jsem s January procestovala víc než jeden svět a vůbec mi nevadilo, že zdržení se v něm trvalo jen chvíli. Stejně tak jsem si užívala i prozkoumávání sídla pana Locka a příběh dvou milenců, kterým kniha Deset tisíc dveří vůbec začala. Milostná linka této knihy je silná, a zároveň křehká, vine se celým dějem a neruší, spíš ozvláštňuje a dodává hrdinům tu pravou motivaci. Pokud vyhledáváte příběhy, které vtáhnou a nepustí, která vás nechají volně snít a přemýšlet nad drobnostmi všedních dní, je pro vás January a Deset tisíc dveří to pravé čtení!

Vydal: CooBoo, 2020

Autor: Alix E. Harrow

Přeložila: Adéla Špínová

ISBN  978-80-7661-138-2

Počet stran: 424 str., váz.