Christopher Paolini se rozhodl opustit mocné draky a vrhnout se do hlubin vesmíru. Spát v moři hvězd je oproti jeho předchozí tvorbě zcela odlišnou sci-fi knihou, i když z ní přecijen trochu sálá autorův rukopis.

První díl své nejznámější série Odkaz dračích jezdců s názvem Eragon napsal tento tvůrce v době, kdy se řadil ještě mezi teenagery. Získal si miliony fanoušků po celém světě, ale našla se i řada odpůrců, kteří kritizovali nevyzrálost jeho výtvoru. Vzhledem k obrovskému úspěchu ho to však nemuselo příliš trápit. O osmnáct let později v roce 2020 mu vyšla kniha z jiného žánru i prostředí, která je už na první pohled trochu dospělejší.

Titul Spát v moři hvězd se celý odehrává ve vesmíru, který už lidstvo z určité části dokázalo prozkoumat. Přesto se v něm stále nachází mnoho míst, o jehož tajemství nemá náš druh ani ponětí. Jednoho dne nachází xenobioložka Kira Navárezová na opuštěné planetě pozůstatek mimozemské stavby. Z tohoto nálezu je samozřejmě maximálně šťastná, protože by jí mohl přinést slávu a uznání. Netuší však, že tímto odhalením spustí řadu událostí, které budou mít zásadní vliv nejen na její život, ale i budoucnost celého lidstva.

Právě ona Kira Navárezová je ústřední postavou celého příběhu, okolo níž se odehrává veškeré dění. Najdete tu samozřejmě i řadu dalších postav, ale žádná se ani z půlky nepřiblíží její důležitosti. Má na to zásadní vliv právě její objev, díky kterému se opravdu stane výjimečnou, ale v trochu jiném směru, než sama očekávala.

V poměrně obsáhlé knize o 560 stranách se můžete těšit na dlouhé výlety po vesmíru, při nichž objevíte řadu jeho krás, ale i nebezpečných momentů. Jo, jo, opět se bude muset lidstvo potýkat s mimozemskou civilizací, která se jí rozhodne tak trochu vyhladit. Tentokrát to nebude mít vůbec jednoduché, protože technologii mají daleko před naší a nic nevíme ani o jejich fyzických schopnostech. Ufouni jsou celkově velice barvitě popsáni a možná mi budou po nocích nahánět hrůzu.

Vedle pátrání po tajných zbraních a zachraňování kejháků lidí se samozřejmě dočkáte i řady bitev a akčních momentů. Kniha celkově velice slušně šlape, a i přes svou tloušťku vás rychle provede svým obsahem. Může za to rovněž autorův velice čtivý styl psaní, který se od Eragona ještě vytříbil. Přestože se dočkáte i složitějších momentů během porozumění kultury pro nás neznámého mimozemského druhu, na vaší pouti mezi hvězdami vás jen tak něco nezastaví.

Sci-fi je pro mě většinou oproti fantasy takový dospělejší žánr, ale Paolini je už tak trochu zvyklý psát pro mladší ročníky. Zatvrzelé a zkušené hardcore scifáky tak možná tento příběh tolik nezaujme, ale jistě se najde mezi staršími čtenáři mnoho fanoušků tohoto příběhu.

V závěru možná budete trochu zklamáni. Vůbec se totiž nedozvíte, jak to vlastně s celým lidstvem dopadlo. Oproti originálu totiž kniha nevychází v jednom svazku, ale dočkáme se ještě druhé části. Tak snad přijde brzo, abychom nemuseli trnout, zda nás v budoucnu návštěvníci z kosmu nesejmou.

Spát v moři hvězd není vůbec špatné sci-fi. Řada fanoušků Paoliniho v něm určitě nalezne zalíbení, ale už nyní se nevyhýbá ani ostrým kritikám. Zařadil bych ho spíše po bok děl pro širší veřejnost než přímo pro ty nejzatvrzelejší čtenáře vesmírných eposů. Rozhodně mu však nechybí řada zajímavých nápadů, a především vás pošle na dlouhé dobrodružství, během něhož se určitě nebudete nudit.

Autor: Christopher Paolini

Vydal: Fragment, 2020

Počet stran: 560

Překlad: Dušek Zdík

Ean: 9788025349359

ISBN: 978-80-253-4935-9