Před jejich očima se otevřela široká mýtina, vyhřátá sluníčkem. Okolo ní protékal bystrý potok a oni si okamžitě všimli, že je plný pstruhů. Skály za nimi slibovaly nerostné bohatství a hejno zpívajících ptáků věštilo mírnou zimu. Leonard se usmál, utřel si pot z čela a shodil batoh ze zad. „Tady,“ řekl, „bude náš nový domov.“

Naše osada
Autoři Shun Taguchi, Aya Taguchi
V ČR distribuuje BoardBros
Počet hráčů 2–4 hráči
Časová náročnost 30–60 minut
Vhodné od 8 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2020
Pořadí na BoardGameGeeku 272. (strategické), 1 194. (celkově)
Mechanismy Umisťování dělníků, umisťování destiček, správa surovin, stavba budov, draft

Japonské duo Shun Taguchi a Aya Taguchi u nás není příliš známé, na kontě má pár her, třeba Skylands. Proto nás velice překvapilo, jak kvalitní hrou Naše osada je.

Jak jistě tušíte, tato recenze bude obsahovat chlubivou, nikterak objektivní a místy až propagační žurnalistiku. Protože Naši osadu jsme vydali my, kluci z Červeného trpa… kluci z BoardBros a z MFantasy. A proč jsme se rozhodli do ní investovat? Čtěte dál a brzy se to dozvíte.

Fachmanem sem, fachmanem tam

Hlavním mechanismem hry je worker placement – či, jak vtipně poznamenali kolegové z Planety her, fachman placement. Každý z hráčů dostane pár fachmanů, kteří se budou snažit na zelené louce, respektive společné mapě, vybudovat osadu jako lusk. Ve svém tahu máte dvě možnosti – buď pošlete fachmana na mapu a necháte ho těžit suroviny a aktivovat budovy, nebo, pokud máte surovin dost, může vlézt na staveniště „mimo“ mapu a někam umístit krásný nový domeček.

Všechny budovy vám dávají vítězné body, ale také mají speciální schopnosti, jež použijete právě jejich aktivací. Některá vám dá peníze nebo suroviny, jiná umožní prodat dřevo za vítězné body nebo vyměnit jednu surovinu za jinou. V jejich správném použití tkví půlka úspěchu a hráč, který si dobře spočítá, co se mu vyplatí dělat, na nich nezřídka kdy narýžuje neuvěřitelné množství bodů. Důležitým zdrojem jsou také potraviny – ryby a obilí – kterými musíte na konci každého kola nakrmit vaše fachmany. Běda tomu, kdo je nechá hladem, ztrátou vítězných bodů potrestán bude!

Tahle země není pro chudý

Bez peněz do hospody nelez, říká pravdivé české přísloví. Už jsme zmínili, že kromě surovin, za něž stavíte budovy, zde hrají roli také naši žlutí, cinkající miláčkové. Kromě toho, že je můžete v poměru 3:1 při stavbě a krmení fachmanů používat namísto surovin, mají ještě jednu důležitou funkci. Když totiž zaplatíte spoluhráči jeden drobáček, můžete při aktivaci použít také efekt jeho budovy.

A přesně v tom spočívá kouzlo Naší osady. Musíte totiž využívat nejen vlastní zdroje a budovy, ale především efektivně pracovat s tím, co zrobili vaši soupeři. Tím, že je mapa společná, je stavba každé budovy velké dilema. Kam ji dát, aby lákala soupeře a ti vás nakrmili? Nebo ji chcete sobecky využívat sami a položit ji radši někam, kde po ní kromě vaší maličkosti ani pes neštěkne? Některé budovy dávají speciální body za to, když je jejich okolí prázdné nebo naopak zaplněné. Nepřihrajete vaším tahem soupeři víc bodů, než by bylo milo? S každým tahem je mapa plnější, rozhodování zajímavější a partie napínavější. Protože kdo se před chvílí smál, již smutně zjišťuje, že si nedal pozor a ostatní jej předbíhají.

Kolonizace pro malé a velké

Navzdory solidní strategické hloubce je Naše osada především rodinná hra, což koneckonců napovídá svým vizuálem, do nějž jsme se na první pohled zamilovali. Snadno ji naučíte malého školáka či dokonce šikovného předškoláka, dědečka s babičkou nebo manželku, která jinak na hry až tak úplně není. Míra soutěživosti je zde nastavená tak akorát; neděláte si vyložené škodolibosti, ale zároveň bojujete o to být nejlepší.

Nenechte se ale zmýlit. Moc rádi si ji zahrajeme i ve společnosti kamarádů, kteří preferují velké, komplexní záležitosti. Třeba proto, že už máme jen hodinku času, nebo na nic extra složitého zkrátka není nálada. Díky své velikosti můžete Naši osadu snadno vzít na dovolenou a zahrát si ji pěkně na chatě s vínem v ruce. Jediná skupina lidí, která ji podle našich zkušeností úplně neocení, jsou zapřisáhlí geekové. Což naprosto respektujeme. Tohle není hardcore euro ani hutný ameritrash, je to přátelská pohodová hra, k níž můžete přizvat kohokoliv bez ohledu na zkušenosti.

Právě tato univerzálnost se nám na ní líbí nejvíc. Je jedno, v kolika hráčích ji vytáhnete, funguje stejně dobře ve dvou, ve třech i ve čtyřech. Je jedno, kdo s vámi sedí u stolu. Je jedno, že nemáte moc času, že se lidem nechce učit se nic obtížného, že to strýc trošku přehnal se svačinou a nyní je rád, že se udrží na židličce. Nic z toho není překážkou. Tuhle hru si můžete zahrát kdekoliv, kdykoliv s kýmkoliv.

Proto ji milujeme, a proto jsme ji vydali. Howgh.

VERDIKT

Hra pro malé i velké, tlusté i tenké, rodiny i kamarády, taková je Naše osada a proto ji milujeme. Co víc dodat?

P. S. Všimli jste si nádherných fotek, které u našich recenzí nejsou obvyklé? Pár jich je od IELLO, ale ty nejhezčí jsme si vypůjčili od Mirky Jandové z blogu SpoluHrátky.eu (FB stránka). Fotky v textu nejsou označené (omezení systému), ale druhá a čtvrtá jsou také od ní 🙂

credit: Mirka Jandová, SpoluHrátky.eu

credit: Mirka Jandová, SpoluHrátky.eu

credit: Mirka Jandová, SpoluHrátky.eu