Tvoje skupina mimozemšťanů se rozhodla, že si na těžební lodi Casimir vydělá na živobytí. Jak to ale obvykle bývá v hlubokém vesmíru, nikdy nevíte, co se může přihodit. Roj meteoritů z asteroidu, na kterém těžíte, se nezadržitelně blíží a pomalu, ale jistě začíná ničit vaši loď. Na opravu není čas, a tak nezbývá nic jiného než posbírat svých pět švestek a vzít nohy na ramena. Dokáže vaše posádka sebrat všechny potřebné věci pro přežití a uprchnout z rozpadající se lodi, nebo se navždy rozplyne v nekonečném vesmíru? Nikomu to neříkejte, ale funkční je jen jeden záchranný modul…

Tato hra pro 1–6 hráčů nabízí velkou škálu variant. Kompetitivní, týmovou, nebo solo/kooperativní hru. V kompetitivním módu musíte bohužel spolupracovat i s ostatními hráči, aby vám loď nevybuchla pod zadkem, ale pozor, vyhrát může jen jeden. V týmové hře (2v2, 3v3, 2v2v2) jde o výhru celého týmu a v solo/kooperativní hře se buď zachrání všichni, nebo nikdo. K dispozici máte na výběr ze 6 figurek ufounů a 27 karet rolí, které můžete hrát. Dále jsou tu jednotlivé dílky, ze kterých sestavíte loď, sadu karet vybavení a zdrojů, záchranné moduly a spoustu dalších věciček potřebných ke hře.

Hra by měla probíhat v poměrně svižném tempu. Hráči se střídají v jednotlivých tazích. Nejprve se hodí kostkami a tím se určí, jaká místnost v lodi dostala poškození. Poté má každý hráč k dispozici 3 akce, které může využít různým způsobem, např. pohyb, líznutí karet, oprava místnosti nebo třeba sebrání zdroje určeného k přežití. A o to tu právě běží! Než bude hráč moci opustit loď, musí nasbírat 4 zdroje (navigační kódy, akumulátor, kyslíkovou nádrž a potraviny) k přežití ve vesmíru v záchranném modulu a ještě k tomu někde sehnat pojistku od modulu/ů.

Dle mého názoru Mission Catastrophe vypadá jako ideální hra pro lidi, které baví intrikovat proti ostatním, ale i pro hráče, kteří rádi spolupracují. Jsem docela zvědavý, jak bude podobná či odlišná od Nemesis (i když za vetřelce hrajete tak trochu vy, že…). Taky vás to zajímá? Přidejte se ke kampani! Najdete ji na tomto odkazu.

Autorem článku je Václav Jeřábek