Marvel Champions, první hra z marvelovské stáje, která vyšla pod vydavatelstvím Fantasy Flight Games, se těší velké popularitě jak u nás, tak ve světě. Kromě rozšíření Vzestup Red Skulla k ní vyšla další spousta doplňků, jako jsou třeba herní podložky, samostatné balíčky hrdinů a podobně. Jenomže je zaměřená hlavně na Avengers, a ti přece nejsou v univerzu sami. Přichází čas mutantů. Čas X-Menů!

Team up!
X-Men: Mutant Insurrection je kooperativní hra pro jednoho až šest hráčů. Sakra, dočkáme se někdy v Marvelech taky něčeho kompetitivního? Nejblíž je asi Legendary: Marvel, ale snesli bychom i něco víc soutěživého… No nic, nevadí. Osobně mám kooperativky moc rád, takže proč se netěšit. Za hrou navíc stojí Richard Launius (Temné znamení, Arkham Horror) a Brandon Perdue (který dělal rozšíření k SW: Imperial Assault). Zkušenosti na designérské židli by tedy byly.

Budete létat po celém světě, zachraňovat nevinné a mlátit padouchy a rekrutovat nové mutanty – to vše celkem v osmi misích. Proti vám stojí kromě zlých chlapců taky zápletka, třeba najdete laboratoř, kde se dělají tajné testy na mutantech, nebo se Magneto zase jednou pokusí sednout na židli ředitele zeměkoule. Na začátku každé mise skočíte do tryskáče a pokusíte se splnit sérii úkolů, které jsou zde nachystané. Bacha! Někteří mutanti jsou o dost lepší na některé disciplíny, dobré složení týmu je tak půlka úspěchu.

Velmi křehké vztahy
Hlavní mechanismus dost připomíná Temné znamení. Karty problémů, kterým čelíte, na sobě mají ikony, jež musíte naházet na kostkách. Hrdinové můžou různě přehazovat, každý má jinačí spektrum kostek, navzájem si pomáhají a používají své speciální schopnosti. Taky mezi sebou můžou tvořit pouta, třeba pevné přátelství, jako má Wolverine a Colossus, nebo lásku, jež zahořela mezi Jean a Cyclopsem. Ale bacha, někdo se na diskotéce neovládne a z lásky je hned smutek! Speciální výcvik vám dá žetony, které zamáznou každou ikonku. Boj s padouchem je pak z několika karet složené epické schéma, což se nám moc líbilo už v God of War.

A teď to nejlepší – hra vyjde také v češtině! Můžeme se na ni těšit díky vydavatelství Blackfire, a pokud se do věci nevloží záludné Bratrstvo mutantů, přijde k nám v prvním kvartálu následujícího roku.