Pohánějí ho ambice.

Soupeření ho žene kupředu.

Ale za moc se platí.

Osmnáctilý Corionlanus Snow dostal příležitost získat slávu coby trenér splátkyně při Hladových hrách. Avšak byl mu přiřazen ten největší outsider – dívka z Dvanáctého kraje a Aréna je nelítostné místo, z níž vyváznout může jen jeden. Je to boj na život a na smrt. Coriolanus však začne se svou splátkyní, Lucy Gray, soucítit a vyvstane před ním zásadní rozhodnutí… Řídit se pravidly, nebo přežít?

Autorku Balady o ptácích a hadech, Suzanne Collins, snad nemusím ani představovat. Její trilogie Hunger games, zažila před devíti lety neuvěřitelný boom a odstartovala vlnu young adult dystopických knih a filmů.

Balada je vydána coby prequel výše zmíněné trilogie a nutno podotknout, že po dlouhých devíti letech snad nikdo z nás neočekával, že se do světa Hunger games ještě vrátíme. A ono ejhle. Collinsová své věrné fanoušky překvapila a naservírovala nám knihu hned o pětiset stránkách.

Ještě předtím, než se mi výtisk dostal do rukou, jsem byla ke knize velice skeptická. Ono hodně prequelů a sequelů většinou nedopadá zrovna nejlépe. Avšak samotným hlavním protagonistou knihy je Coriolanus Snow. Ten Snow, kterého jsme všichni tak nenáviděli a opovrhovali jím. A to už za pokus stojí, nemyslíte?

V příběhu se vracíme do začátků her, kdy se splátci ještě nebylo zacházenou jako s cenným pokladem a věnováno jim spoustu péče, tak jak to známe z příběhu Katniss. V době Coriolanova mládí byly splátci zavřeni v zoo, kde je chodili obyvatelé Kapitolu okukovat a sotva měli, co do úst. Mnozí z nich zemřeli ještě před samotými hrami. Nehledě na to se hry také netěšili takovému ohlasu u obyvatel Kapitolu, jako tomu bylo v trilogii.

Velkým kladem Balady je hlavně to, že autorka nezkopírovala celé Hladové hry, ale ukázala nám, že měli v minulosti určitý vývin. Dalším kladem bylo samotné zvolení hlavní postavy, Coriolana, kterého jsem v některých chvílích opravdu dokázala litovat a dokonce mu i fandit! Kdo by to byl řekl, že? Ženskou hrdinku pak zastala Lucy Gray, splátkyně z dvanáctého kraje. Poslední důležitou osobou příběhu je Sejanus, který je zde postaven do pozice pravého šlechetného bojovníka a mnozí z vás s ním budou jistě sdílet své hodnoty. Collinsová se zde, nejvíce u Coriolana, pouští do hluboky lidského nitra. Hraje na emoce a pokouší se knihu dovést na vyšší level.

Jedním z negativů příběhu byla však jeho roztahanost. Kniha má opravdu řadu hluchý míst, které jsem měla sto chutí přeskočit a přelistovat. A také místní romantická linka působí trochu ošemetně, ale kvůli spoilerování se nemohu pustit do hlubšího popisu.

Kolem a kolem, pokud jste fanoušek trilogie Hunger games, knihu byste minout rozhodně neměli. Navíc tam jako bonus čeká spousta narážek a odkazů, kterých si pravý fanda jistě všimne na první dobrou. Nicméně pokud jste nějakým záhadným způsobem o Katniss Everdeen a jejím příběhu ještě nikdy neslyšeli, doporučuji první přelouskat právě onu trilogii.

Vydal: Fragment; 2020

Překlad: Zdík Dušek

Počet stran: 496

ISBN:978-80-253-4814-7

EAN:9788025348147