Doba deskovek je na vzestupu a není tedy výjimkou, že vycházejí hry zaměřené pro malé děti i předškolního věku. Máte doma pár takových a už nevíte, jakou pohádku jim vyprávět? Chcete v dětech probudit fantazii a popřípadě i výřečnost? Je na čase vám představit Storytailors neboli Pohádkáře. V nich najdete deskovou hru, ve které máte na výběr ze spousty příběhu. Protože české děti nejspíš nebudou mluvit anglicky, tak se na překlad hry do češtiny vrhnul Blackfire a můžeme se na něj těšit už v první čtvrtině roku 2021.

K dispozici budete mít spousty zvířecích hrdinů, karty příběhů, hlasovací žetony, bodovací desku a hlavně pohádkovou knihu, do které se dají vkládat karty. Díky tomu nakonec vznikne příběh, který potom můžete dětem už v postýlce celý převyprávět tak, jak si ho sami udělaly.

Mrkněme se tedy na základní prvky hry. Vyberete příběh, který chcete dětem vyprávět, a hra může vesele začít. Rozdáte všem hráčům 5 karet zvířátek a hlasovací žetony. Poté každý hráč skrytě zvolí jednu postavu podle toho, jak si myslí, že se do příběhu hodí, a nakonec je hráči otočí. V tuhle chvíli přichází na řadu žetony, kterými se rozhodne, které ze zvířátek bude v dějové lince figurovat a následně se rozdají body dle pravidel. Takhle se pokračuje dále, dokud se nevyplní celá pohádková kniha.

S opravdu malými hráči třeba nemusíte hrát ani na body, ale stačí, když si vyberou jen zvířátka, která chtějí mít v příběhu. Nebo třeba můžete dětem říct, aby vám odůvodnily, proč zrovna vybraly tohle zvíře. Fantazii se meze nekladou a přesně o tomhle by měli Pohádkáři být.

Na první pohled se může zdát, že si hru budou užívat jen děti, nicméně my věříme v opak. Díky krásným příběhům a hlavně velice vydařeným ilustracím si s dětmi užijí legraci i dospělí. Také nás láká, jak hra stimuluje kreativitu a představivost.

Autorem článku je Václav Jeřábek