Ač se to na první pohled nemusí úplně zdát, Vánoce se kvapem blíží a času na vymýšlení originálních skvělých dárků už tolik nezbývá. Každý dobře zná ten pocit, kdy se snaží pro své přátele, kamarády nebo rodinu vybrat něco zajímavého, co by obdarované potěšilo, ale ne, a ne na nic přijít. Ovšem nezoufejte! Připravili jsme pro vás takový malý nápadník, čím byste mohli zaručeně potěšit vaše milované sci-fi a fantasy nadšence. Dost bylo již planých řečí, vrhneme se na naše tipy!

Knižní dárky

Za posledních pár měsíců se nám urodilo hned několik zajímavých titulů, které by pod stromečkem mohly zaručeně potěšit. Mezi jednu z čerstvě vyšlých knih patří očekávaná novinka od Leoše Kyše alias Františka Kotlety, tedy jím sestavený sborník povídek Lockdown – poplatný svým názvem dnešní době. Leoš Kyša také začal ve spolupráci s Kristýnou Sněgoňovou tvořit novou sci-fi sérii, jejíž druhý, Legie s podtitulem Amanda, se také nedávno objevil na (nyní pouze virtuálních) pultech knihkupectví.

U druhých dílů ještě okamžik zůstaneme, neboť nakladatelství Straky na vrbě čtenářům nedávno přestavilo druhou část sborníku povídek z Prahy. Knížka disponuje impozantní obálkou a také impozantní vahou. Takže pokud rádi dáváte obří dary, tady určitě nesáhnete vedle. Nicméně stejně tak neuděláte chybu ani s nedávno vyšlým titulem od Leonarda Medka s názvem Taranitový triptych, minimálně pokud máte v okolí někoho, kdo rád steampunk.

Ovšem můžete si vybrat i z mnoha zahraničních novinek. Například pro milovníky young adult fantasy tu máme knihu též obřích rozměrů od Sarah J. Maasové – Půlměsíční město: Rod země a krve. Ohlas si také získalo Převorství u pomerančovníku, které může potěšit stejnou sortu čtenářů jako kniha předchozí.

Pokud byste raději sáhli po něčem méně pro náctileté, můžete vyzkoušet jeden z oceňovaných bestsellerů Zhroucený čas od Blaka Crouche nebo třeba Krvavé hry od Chloe Neill. Také pro fanoušky prvotřídního hororu je nyní k dostání novinka přímo od mistra, a to Ústav od Stephana Kinga. Jestliže byste náhodu měli dojem, že by se lépe hodila nějaká postapo kniha můžete vyzkoušet dílo s názvem Tulák od Petera Newmana. Ovšem ani fanoušci Harryho Pottera nepřijdou zkrátka neboť J. K. Rowlingová se se světem podělila o novou knihu s názvem Ikabog.

Dárky z jiného soudku aneb když už klasika nestačí

Co se nabízí jako kvalitní dárek pro našince? Co takhle merch s výjevy či logem z oblíbené/knihy/seriálu? Chápu, tohle napadne snad každého, neboť na takovýto materiál neustále upozorňují všudypřítomné reklamy. Ovšem zase tak špatný nápad to není. Když vidíte svého nejlepšího kamaráda, jak si užívá své nové tričko s logem Zaklínače, či přítelkyni, která zajásá nad hrníčkem z Harryho Pottera, vítě, že jste se trfili do černého. A takových drobností jako bloky a tužky, figurky, ponožky, přívěsky a další je plný internet.

Když už je řeč o špercích, pokud byste rádi potěšili nějakou slečnu, můžete sáhnout například i po steampunkových špercích. Kdybyste náhodou nevěděli, kde se k takovým šperkům dostat, stačí si vygooglit Petru Slovákovou, která je nejen literálně, nýbrž i výtvarně nadaná. Nebo rovnou můžete sáhnout po šperkovnici, kterou můžete sehnat např. na fantasy decore, kde si můžete nají i mnoho dalších zajímavých věcí.

Pár slov závěrem

Pokusili jsme se vám poradit, čím náležitě obdarovat své blízké, tak snad se podaří něco pěkného vybrat a přejeme úspěšný „lov“, pevné zdraví a krásné a magické Vánoce.