Bylo mu sice jen sedm, ale Tomášek už věděl, že může dokázat velké věci. Že změní tvář města. Že stvoří něco, co zůstane navěky. Takže postavil ten nejhezčí dům, jaký kdy svět viděl, a všichni žasli. Maminka, tatínek i sestřička. Ta byla tak nadšená, že se dům pokusila sníst, ale Tomášek to blahosklonně přešel. Vyhrál, a to bylo důležité.

Spojit dohromady náš oblíbený koníček (deskové hry) a nejoblíbenější stavebnici, LEGO? To zní jako skvělý nápad, který se ale může ošklivě zvrtnout a zanechat pachuť z nevydařeného pokusu. No dobře, dílky v City Blox sice nejsou úplně pravé LEGO, ale jako by mu z kostičky vypadly. Dokáže tato hra přesvědčit i mechanismy?

Když si děti samy staví školu

Na začátku partie si každý z hráčů před sebe položí 3 základní destičky pozemků budoucích staveb, na kterých vyrostou stavby z různobarevných dílků. Cílem je splnit zadání, které každému pozemku určuje kartička půdorysu (ve hře nazváno jako kartička krajiny, dělí se na tři typy: dům, škola a supermarket). Ta je „děravá“ a díra musí přesně padnout na vámi postavenou budovu.

Budovy stavíte z nabídky kostek, kterou pro dané kolo vybere začínající hráč. V nabídce se žádná kostka nesmí opakovat a po umístění na pozemek ji již nelze přesouvat. Kostek je celkem 6 druhů a zabírají 1, 2, 3, 4, 6 a 8 políček, menší jsou šikovnější a zaplní malé mezírky, těmi většími zase naráz zaplníte větší prostor.

Stavba začíná! Kdo jako první dokončí všechny 3 pozemky (tedy přetáhne přes ně postupně kartičky půdorysu a nebudou vidět žádná bílá místa), stane se vítězným stavitelem. Cesta k tomuto cíli a její délka závisí na zvolené obtížnosti. Ta se dělí do tří úrovní a hlavním parametrem je počet pater, které je třeba vystavět. První se hodí pro děti, druhá je spíše výplňová a třetí je pro starší potomky či hru mezi dospělými.

Prověřte svou představivost

Průběh hry je hodně svižný, draftování kostek je dílem okamžiku a přikládání na destičky pozemků také nezabere příliš moc času. Pár vteřin sice musíte věnovat ujištění, že kostičku neplánujete umístit chybně, ale jednotlivá herní kola to prakticky neprodlužuje. Takže vlastně pořád jedete v cyklu výběr kostiček–stavba–výběr kostiček–stavba atd. Jednou za čas se hra zapauzuje, aby si některý z hráčů připsal dokončenou destičku, po čemž přichází na řadu tažení karty události. Ty zasáhnou buď všechny hráče, nebo jen jednoho z nich a mohou mít jak pozitivní, tak negativní dopad. Do partie přináší prvek náhody a hru osvěžují.

Při hraní City Blox jsme nejvíce ocenili rozvíjení prostorové představivosti a plánování, stejně jako nutnost reagovat na nabídku, která je v každém kole různá. Pro děti jde o velmi atraktivní kousek, protože skládat si LEGO při hraní deskovky je přece super, je to hra ve hře. Takže vizuálem hra taky umí solidně zabodovat. Jako příznivec originální stavebnice LEGO sice mám určité výhrady ke kvalitě kostek a jejich schopnosti do sebe vzájemně hladce zapadnout, ale to běžný hráč asi řešit nebude.

Stavba na předepsaném půdorysu je dobrý nápad a zapojení kostiček dává smysl. City Blox se tím alespoň trochu odlišuje od her jako Ubongo a podobných „tetrisovek“. Trochu při tom zamrzí, že destičky krajin jsou z tak tenkého papíru, že se při hře s dětmi budete nervózně koukat, jestli je ratolesti neohnou či rovnou nezničí.

A co dospělí, mají si co hrát?

Ze City Blox mám rozporuplné dojmy. Malé hráče baví, snaží se při ní přemýšlet, vymýšlet a představovat si tvary, které by mohly postavit. Navíc pro spoustu dětí může být City Blox prvním krůčkem do světa deskových her, který dosud neměly šanci poznat. Díky tomu, že kombinuje hračku (LEGO kostičky) a jednoduché deskoherní mechanismy, jim může ukázat, že hrát podle daných pravidel a zadání je super zábava. Z pohledu dětí dostává tedy vysokou známku. Pro alespoň trochu hráčské rodiny je v City Blox ale příliš málo mechanismů a rozhodování. Draftování samo o sobě nestačí, karty událostí jsou náhodné a nevyvážené a pro dospěláky hra nepředstavuje výzvu.

Pro hraní dětí a jako přechod mezi hračkou a deskovou hrou City Blox funguje hezky, jako plnohodnotná desková hra ale bohužel ne.