Abyste se stali čaroději, nestačí mít talent. Jsou potřeba vrozené schopnosti a právě ty mladá dívka Coco nemá. Takže jí nezbývá nic jiného než o kouzlech alespoň snít. Nicméně to vše se změní příchodem čaroděje do její vesnice. Coco ho tajně sleduje při provádění magického rituálu a snaží se jej napodobit, avšak netuší, jaké následky ze špatně provedeného kouzla mohou být…

Na první pohled celkem obyčejné téma – čarodějové, kouzelné školy, magie – které tato manga zpracovává, nás zavádí do netradičního světa, kde čarodějové nevyužívají pro svá kouzla hůlky a ani složitá zaklínadla, ale obyčejné pero a inkoust. Zaklínadla se zde totiž kreslí na papír, a kdo chce toto umění ovládnout, musí mít obrovskou trpělivost, protože jediná křivá čára může povahu kouzla zcela změnit. A právě v tomto je síla celé mangy, která nám otevírá fascinující svět plný nejen magie, ale také nebezpečí.

Ateliér špičatých klobouků bych osobně zařadila jako Shojo mangu, ale i přesto jej mohu doporučit i těm starším z nás. Pohodové čtení s humornými prvky a typickou kresbou, která se od průměrných mang mnoho neliší (nepočítám- li malebnost pozadí, které mě občas opravdu ohromilo), rozhodně nikoho neurazí a jistě si najde místo v našich knihovničkách.

Samotná hlavní hrdinka Coco je sympatická mladá slečna, která nemá daleko od problémů (které si většinou působí ona sama) a její čarodějné spolužačky nám zastupují škálu charakterů od praštěné bláznivky, přes šprtku až po protivnou a netečnou spolubydlící. Tyto charaktery jsou sice lehce klišé, ale do příběhu krásně zapadají.

Hlavním negativem Ateliéru pro mě bylo pár gramatických překlepů, které mé slídivé oko v textu našlo. Ono při té troše dialogů není zas takový problém si všimnout. Ale budiž to překladatelce odpuštěno.

Ateliér špičatých klobouků je pohodovým startem do čarodějnické série a já se budu rozhodně těšit na další dobrodružství odvážné a lehce ztřeštěné Coco.

Překlad: Kristýna Metličková

Vydal: CREW; 2020

Počet stran: 205

ISBN:978-80-7449-899-2