Rytíře si asi každý z nás představí klasicky jako neohroženého mladíka s mečem u pasu. Nicméně knížka, která se ke mně nedávno dostala, čtenáři nabízí nespočet zajímavých pojetí tohoto zdánlivě jasného archetypu postavy. Řeč není o ničem jiném než o Žoldnéřích fantasie s podtitulem Rytíři z činžáku.

První povídka od Ireny MoravcovéChtít nestačí, se totiž odehrává během 50. let minulého století a vtáhne čtenáře do nelehké doby, kdy pro lidi nebylo vůbec snadné plnit si sny. Zvláště pak pro mladou dívku, která si přeje stát se učitelkou a zdá se, že celý svět se proti ní spikl. Ovšem na pomoc jí přispěchá doslova okouzlující tetička Lydie, s jejíž pomocí se to snad podaří.

Radovan Kolbaba se pustil do poněkud odvázanějšího dílka, kde nechává promlouvat hlavně meč s pěkně prořízlou pusou a nevšedními slovními obraty. Nejlepší přítel rytíře je nejen povídka humorná, leč i boje na život a na smrt se zde čtenář dočká.

Radmilou Tomšů máme šanci podívat se do světa, kde mají skrytí strážci na starost chránit lidské bytosti před bytostmi o poznání děsivějšími. Hlavní hrdinka ovšem chvílemi zápasí i sama se sebou, neboť zákaz vměšování se do lidských sporů se neshoduje se spravedlností, které by mělo být učiněno za dost. Nebo ne?

Čtvrtá povídka – Život na cestě jistě potěší každého milovníka veteránů, neboť ti hrají v příběhu Jana Pečenky velkou roli. Těžko si představit, co se stane, když vám někdo přejede hlavu kolem terénního auta? Alfred to však záhy zjišťuje a na místo „posledního soudu“ ho má dopravit podivný muž ve starém veteránu. Navzdory tomu, že Alfred právě zemřel, si svou poslední cestu neskutečně užívá. I když je tahle cesta vážně poslední?

Příběh s nevídaným názvem – Kočka, která si vylízala vlastní řiť – nám představuje poněkud svérázného nicméně inteligentního rytíře, jenž se účastnil nemála bitev a bojů. Ten ovšem nyní nestojí proti protivníkovi pozemskému nýbrž nehmotnému a závisí jen na něm, zda dokáže přijít na to, proč faráři v jistém zapadlém kostelíku umírají podivnou smrtí.

Co byste dělali, kdyby vaši milovanou zemi napadli démoni? Příběh, který čtenáře vhodí přímo do bitvy, kde jde od samého okamžiku o holé přežití. Přesně s touhle otázkou se potýká hlavní hrdinka Pavla Fritze v povídce Královna a vosí oči. Podaří se jí zachránit alespoň zlomek z její velkolepé říše nebo padne vše, v co věřila?

Jarmila Mlčoušková přichází s povídkou Šestý asistent, která se se od samého začátku netají svým steampunkovým laděním ani svéráznými způsoby hlavního hrdiny, detektiva Carvera. Je zvláštní, že jeho asistenti se velmi rychle po svém nástupu odporoučí na druhý břeh řeky Styx, co za tím jen může vězet?

Jako třešničku na dortu lze vnímat závěrečný příběh od hosta letošního ročníku – Věry Mertlíkové, jejíž povídka Rytíři z činžáku, propůjčila název celé sbírce. Zde si dovolím říci jen tolik, že autorka si vybrala skutečně zajímavý pohled na realitu, viděnou skrze LARPY.

Knížka je doplněna o závěrečné povídání Leonarda MedkaNalejte mi ještě šálek, prosím a samozřejmě galerii Kreseb.

Osobně musím říci, že ač bylo v některých chvílích značně patrné, že povídky pocházejí ze soutěže, a ne vše je v nich stoprocentní, tak jsem si u čtení odpočinula, pobavila se a někdy se i chvílemi bála o hlavní hrdiny. Zkrátka jako takové příjemné podzimní čtení pro zlepšení deštivých dní si člověk po Žoldnéřích sáhnout může a neprohloupí. Autoři jistě mají motivaci dál psát a vyladit i ty maličkosti, kterých si člověk všimne, ale rád je odpustí, když se podívá na příběh jako celek a uvědomí si, že si čtení vlastně užil a něco zajímavého si z něj odnesl. Takže přeji příjemné počtení a příjemné podzimní dny.

Vydal: Straky na vrbě

Autor: Kolektiv autorů

INSB: 978-80-88346-05-0

EAN: 9788088346050

Počet stran: 463

Cena: 330 Kč