„Vyber si: okamžitá smrt nebo pomalá otrava?“

Vítejte v Ixii, v zemi, kde jsou intriky na denním pořádku. Jelena, mladá dívka, čeká ve vězení na svou popravu. Odsouzena byla za vraždu a v tomto světě, pro vrahy neexistuje jiný trest nežli smrt. Na poslední chvíli ale přichází záchrana – Valek, rádce velitele Ixie. Avšak nic není zadarmo a Jelena se tak stává ochutnavačkou pokrmů velitele. Může zemřít při kterémkoliv soustu a navíc ji Valek pro jistotu otrávil motýlím prachem a Jelena může přežít jen tak, že si u něj každý den vyzvedne protijed. Existuje z téhle situace úniková cesta, na které nestojí smrt?

Maria V. Snyderová je, co se fantasy žánru týče, už matadorkou. Sice v českých luzích a hájích se její výtisky začaly překládat teprve letos. Studie jedu je jejím prvním oficiálně přeloženým dílem do češtiny, ale na svém kontě má už několik úspěšných sérií. Samotná Studie pak otevírá brány do světa série Chronicles of Ixia, skládající se z několika menších trilogií.

Příběh dívky Jeleny a světa Ixie jsem zhltala opravdu rychle. Byť má kniha přes 400 stran, je velmi čtivá a dokáže vás do sebe vtáhnout na hodiny a hodiny četby. Autorka vás totiž po celou dobu drží v nepatrném napětí. Ono otrávit hlavní hrdinku hned ze startu není tak úplně na škodu, zvláště když pak čekáte, jak se z téhle šlamastyky vlastně dostane živá a zdravá.

I když se někomu může na první pohled zdát, že se z počátku v knize nic moc neděje a veškerá činnost Jeleny je zaměřena na studium jedů, jejich ochutnávání a bloumání po hradě, opak je pravdou. Tyto malé detaily si vás postupně omotávají kolem prstu a vy rozkrýváte nejednou tajemství obyvatel hradu, ale i Jeleny samotné.

Velký plusem pro mě byla hlavně celková uvěřitelnost příběhu a jeho protagonistů. Zejména pak při soubojích. Velkým nešvarem fantasy knih bývá, že hlavní hrdina je takový nezranitelný polobůh, který se vrhá střemhlav do boje s hromadou nepřátel a jako zázrakem vyvázne jen se škrábnutím. Ale tady ne. Boje jsou zde mnohem reálnější. Například když byl nejmenovaný charakter napaden osmi muži, věděl, že by v boji s nimi prohrál, ještě než by stačil tasit meč, a proto se raději vzdal a nechal zajmout. Ruku na srdce, kolik dalších literárních postav by toto připustilo, pokud by tato taktika nebyla součástí nějakého lstivého plánu?

Další, co mě na knize opravdu překvapilo bylo, že byť se řadí do Young adult žánru, není to úplně takový slaďák, na který jsme ve většině zvyklí. Hlavní hrdinka se v prvé řadě zaobírá sebou a svým přežitím. Samozřejmě pro ty romantičtější z nás, na lásku a vztahy tady také dojde, ale to samozřejmě nesmím prozrazovat.

Studie jedu otevírá bránu do knižní série Chronicles of Ixia a pokud si i další díly zachovají podobný ráz, určitě se máme na co těšit. Já osobně se rozhodně druhého dílu nemůžu dočkat už teď!

Originální název: Poison Study

Překlad: Magdaléna Stárková

Vydalo: CooBoo; 2020

ISBN: 978-80-7661-041-5

EAN: 9788076610415

Počet stran: 405