Nájezdník z Pustiny nabízí divokou postapokalyptickou jízdu odehrávající se ve dvou zcela odlišných světech. Od začátku je ovšem čtenářovi jasné, že se jednoho dne protnou a bude to hodně velkej mazec.

Autor knihy Tomáš Sekerka je novým jménem na poli domácí sci-fi, ale nebojí se přiznat inspiraci dnes už českými klasiky žánru Františkem Kotletou, Štěpánem Kopřivou nebo Miroslavem Žambochem. Díky tomu tak trochu můžete předvídat, na co se máte těšit. Samozřejmostí je totiž hodně slušná akce, občas drsnější vtípky a působivé finále.

Vítejte v postapokalyptickém světě, kde nic není jako dřív. Lidé ve velkých městech používají ultramoderní technologie, za jejich hranicemi ovšem jiní přežívají jen s životním minimem. Právě do těchto dvou rozdílných sfér má čtenář možnost nakouknout.

Jednou z hlavních hrdinek a vypravěček je Nikkol. Mladá vědkyně, která se rozhodne pracovat pro největší technologickou společnost TechCorp. To ovšem ani zdaleka netuší, co všechno jí tam čeká. V jejích kapitolách máte možnost poznat ultramoderní zbraně i vybavení pro běžný život. Přestože však mají občané megaměst větší dostatek potravin či různých vychytávek, nemusí mít vždy úplně šťastný život.

Pro mě o něco zajímavější byla linie s Erikem v ústřední roli. Ocitnete se mezi lidmi přežívajícími mimo civilizaci. Jejich klan mi připomínal tak trochu vikingy. Jedná se o velice statečné bojovníky, pro které je smrt v boji tím správným ukončením života. Potom totiž zamíří ke svému bohovi. Vlastně je to taková Valhalla. Nebojí se jakýchkoliv šarvátek, znásilňuji ženy a navzájem si ze sebe tropí drsné vtípky. A můžu vám slíbit, že u nich zažijete opravdu nečekané věci.

Zejména s přibývajícími stránkami se můžete těšit na velkou porci různých bojů, ze kterých se postupně stane poměrně slušnej masakr. Krev bude stříkat na všechny strany, mrtvoly budou dramaticky přibývat, a nakonec se mohou počítat na stovky. Autor se poměrně vyžívá v popisu zbraní i jejich použití. Dojde přitom nejen na ultramoderní bouchačky, ale neztratí se ani katany či jiné chladné zbraně.

Celé to eskaluje k bouřlivému finále, v němž se oba světy postupně utkají. Což čtenář tak nějak očekává už od začátku. Dokážou zvítězit moderní technologie nad pravověrným válečnictvím? No to si budete muset sami přečíst, ale můžu vám už nyní slíbit, že konec bude hodně překvapivej. I když…

On to vlastně není úplně konec, protože se jedná o první díl z duologie Clona. A já jsem hodně zvědavý, jakým směrem se to nakonec vyvine. Zůstaly totiž nezodpovězené některé otázky či záhady a celkově čekám nějaký ten zásadnější zvrat.

Nájezdník z pustiny je hodně zajímavým sci-fi kouskem, po jehož přečtení bych se o budoucnost tohoto autora opravdu nebál. Umí totiž vytvořit hodně zajímavou zápletku, dodat do ní mraky akce, ale i podrobností o technologiích či neohrožených válečnících. Krásných 384 stran vám uteče jako voda a nyní už nezbývá nic jiného než čekat na Otroka megaměsta. Tak se totiž jmenuje další část a snad to bude stejně velká pecka jako první díl.

Vydal: Fantom Print, 2020

Série: Clona 1

Obálka: Zuzi Maat

Počet stran: 384

Vazba: Brožovaná, měkká

ISBN: 978-80-7594-072-8