Když Petřík otevřel skříň, aby si oblékl mikinu, zarazil se. Na jejím dně, pod hromadou poházených tepláků a triček, se něco hýbalo. Jistě myš! Zmocnila se ho lovecká vášeň; opatrně si dřepl, zvedl pravou ruku, do které hlodavce chytí, a levou prudce odhrnul nános oblečení. V hromádce se ale neukrývala žádná myš; bylo to štěně.
Petřík úžasem zalapal po dechu. Štěně mělo tři hlavy.

Vladimír Suchý je jeden ze dvou českých Vláďů, kteří si podmanili srdce deskovkářů z celého světa. Jeho doménou jsou hutné eurohry, které dokáží zavařit mozek i zkušeným hráčům a nabízí poctivou porci strategie a point salátu. My v redakci přísaháme hlavně na Podmořská města, ale i sci-fi Pulsar 2849 nebo starší Klub ztroskotanců jsou vynikající počiny. Jenže jak už to tak bývá, i designu euroher se génius přejí, takže si s chutí střihne něco nenáročnějšího.

A tak vznikla hra Zachraňte příšerky, která dle vizuálu cílí na hraní s dětmi, ale říct, že jde o čistě dětskou hru by bylo zavádějící. Skutečnost je přece jen složitější, než se na první pohled zdá.

Deskovkové tamagoči

Stěžejní myšlenkou hry je péče o kouzelného tvora (drak, ork, mantikora, bazilišek, kerberos), který je zubožený až běda. Pomocí draftovaných dílků ho dostáváte do kondice a vylepšujete jeho vzezření, zároveň mu dopřáváte zábavu a odpočinek v některém z rozličných pelíšků.

Draftujete dílky z nabídky čítající 6 destiček, za ty, které jsou k dispozici už déle, se posouváte o 2 kroky, za nejnovější o 4. Podobně jako v Nova Luně se i tady „platí časem“. Dílků je několik typů, ty základní vám umožňují vylepšit jednu ze tří částí vaší příšerky (hlava, trup, nohy), takže ze smutného ušmudlance můžete mít po pár tazích štramáka ověšeného vybavením a doplňky z ušlechtilých kovů.

Jenže nejen vzezřením živy jsou příšerky, a tak se musíte pořádně otáčet, abyste kolem vašeho svěřence vybudovali ráj na zemi. Nesmíte zanedbat zisk pelíšků, stavět další patra provazového žebříku, sbírat drahokamy a speciální dílky, které například bodují úroveň, na kterou jste vypiplali nohy vaší příšerky.

Náročné příšerky

Do toho honíte další zajíce v podobě bodovacích destiček, které si nedraftujete, ale získáváte je, když splníte nějaké zadání jako první (třeba vytáhnete úroveň hlavy na třetí level). Odměnou jsou vám srdíčka, které symbolizují vítězné body ve hře. Sčítání bodů se odehrává na konci hry a kromě toho, že některé dílky samy obsahují srdíčka, je získáváte také za bodovací dílky a destičky. Kdo má na konci nejvíce lásky, vítězí!

Základ hry je velmi jednoduchý a přímočarý, což se do hry výborně hodí, snižuje se tím vstupní práh pro úvod do partie. Ani náhodou se ale nejedná o plytkou záležitost, nakombinovat správně jednotlivé dílky a optimalizovat tak draftovací úsilí není žádná selanka a rozhodně budete mít o čem přemýšlet. Síla hry ale spočívá v jinde.

Denní doporučená dávka dětských emocí

Možná už jste to uhádli, pokud ne, řeknu vám to rovnou: všechno je to o příšerkách, o tom, jak každá ze tří částí těla má ve hře 4 stupně, které jinak vypadají a všechny lze spolu kombinovat. Takže špinavé nohy nestojí v cestě dokonalému tělu apod. Pro děti se jedná o naprosto parádní hříčku, která vydrží bavit nesmírně dlouho. Střídat příšerky, hrát pokaždé jinak, jednou na maximální vylepšení, pak třeba na získávání krystalů. Takto jsme doma odehráli desítky partií (bodovací destičky jsme se čtyřletým nepoužívali, ale jinak jsme hráli vše podle pravidel) a KAŽDÝ den slyším otázku „Zahrajeme si prosím tu příšerkovou hru?“. Naprostý poklad, tohle se nám zatím u žádné hry nestávalo tak často.

V Zachraňte příšerky je totiž něco příjemně návykového, co děti nutí hrát pořád dokola, piplat si svoji příšerku, hamounit drahokamy a budovat pelíšek a žebřík. Možná je to jejich vrozená touha pečovat o domácího mazlíčka (která při troše štěstí odsune potřebu pořídit mazlíčka živého). Každopádně hra děti láká jako obrovské lízátko ve výloze obchodu. V pravidlech je dokonce zjednodušená varianta hry právě pro takové případy, kdy hrajete s menšími dětmi.

Z pohledu dospěláků jde o poctivě a kvalitně vymyšlenou deskovku s hezkým, ale přece jen dětským vizuálem. Mimo rodinné hraní s ní tedy moc úspěchu nesklidíte, ale to není její chyba. Právě naopak, tím, že se soustředí právě na hraní rodičů s dětmi a může některé věci řešit bez zbytečných pokusů vyhovět všem, je pro svoji cílovku téměř dokonalá.

Zachraňte příšerky jsou krásná dětská hra, kterou si opravdu užijete i jako dospělí. A to je pořádně velká poklona.