„Vinen.“ Soudcův hlas je nekompromisní a vy se potíte, jako byste se najednou ocitli na vyhřáté španělské pláži, kde jste byli před měsícem. A kam jste jeli za ty peníze, které vám tak úplně nepatřily, žejo. Darmo plakat nad záznamem z odposlechů, na pár let máte prostě o program postaráno. Ale nikdo neříká, že si nemůžete váš pobyt v lochu trochu zpestřit. Třeba hraním deskových her. Takže si nachystejte karton cigaret pro bachaře za to, že ten obskurní balíček nechá projít až do vaší cely, sežeňte tři spoluhráče, kteří vás neuškrtí polštářem, když jim špatně padnou kostky, a pojďte se podívat, co hezkého byste si mohli zahrát.

10) Autofarmer – čím jiným začít než tímto pěkným icebreakerem? Přátelská pohodová hra o pěstování konopí dá vašim spoluvězňům najevo, že jste fajn týpek, který se rád dobře baví, a ne přeslazený slušňák nebo šílený psychopat. A o dobrý první dojem je postaráno.

 

9) Zloděj z Bagdádu – tuhle hru své nové kamarády rychle naučíte – pak budete jen zírat, co naučí na oplátku oni vás. Protože jestli si myslíte, že v téhle disciplíně budete v base nejlepší, tak jste asi spadli z mešity.

 

8) Kočičí klub – ačkoliv se to nezdá, většina muklů jsou citlivé duše, které se nechaly pod vlivem okolností svést na špatnou stezku. Kočičí klub jim připomene to lepší v nich a na chvilku si budou myslet, že jsou urození aristokrati hladící své přešlechtěné mazlíčky.

 

7) Vládci podzemí – vězni s představivostí jistě ocení, když budou moci vybudovat zločinecké impérium ve vizuálně překrásném fantasy světě. A navíc vám určitě nepřijde paladin, protože se můžete vsadit, že někdo z vašich parťáků je zlejší než vy.

 

6) Colt Express – ačkoliv za přepadení vlaku s revolverem v ruce a šátkem přes obličej nejspíš nikoho z vašich spoluvězňů nezabásli, za přepadení benzinky už možná ano. Tahle hra jim dá pocit, že se jim to povedlo a teď si odnáší domů hromady zlatých nugetů. Ne dva kartony máček, čokoládovou tyčinku a mizernou trojku v keši.

 

5) Nemesis – parta drsných individuí, z nichž každé má své špinavé tajemství, vzájemně se moc nemusí a každému jde o něco jiného. Připomíná vám to něco? Ano, Nemesis je skvělou simulací vězeňského života. Jen místo vetřelců dosaďte dozorce, kteří vás nemají rádi, a jakmile kamera kouká jinam, dají vám ochutnat pendreku.

 

4) Břink! Velká podzemní loupež – další hra z kategorie edukativních vám dá možnost ukrást drakovi poklad přímo před očima. A opět, pokud máte rádi přirovnávání her ke skutečnému životu, tak drak jsou policajti, kteří přijedou, pokud včas nezdrhnete.

 

3) Detektiv: Po stopách zločinu – ne nadarmo se říká, poznejte svého nepřítele. Když si vyzkoušíte policejní práci i z jiného pohledu než skrze želízka, výslechy a konzultace s vaším obhájcem, třeba se poučíte a příště vám to projde.

 

2) Narcos – pašovat kokain ve velkém, stát se mezinárodní celebritou, být zavřený ve svém vlastním vězení – Pablo Escobarovi se toho za 44 let života povedlo hodně. Vám by se za pár let života za mřížemi mělo podařit vyhrát spoustu partií Narcos. A pokud ne, proč se vůbec divíte, že vás čapli?

 

1) Kmotr: Impérium Corleonů – každý z pravověrných delikventů někdy zatoužil po tom stát se capem di tutti capi, hlavou všech mafiosů ve městě a možná i v celé zemi. Hra Kmotr by jim měla nabídnout odpovídající simulaci. Ale bacha, je poměrně soutěživá a hráč, který se nestane bossem, by tuto křivdu mohl nelibě nést. A vy máte svých starostí i tak dost, že?