Futurum je postapo příběh mladé autorky Petry Podolové, která s tímto titulem vyhrála literární soutěž Hvězda inkoustu. Rozhodla se v něm budoucí Prahu takřka celou zbořit a její obyvatele poslat do rukou gangů a fanatiků.

Píše se rok 2120 a stověžatá matička měst je jen šedivým odleskem své minulé slávy. Městem se šíří strašidelné historky, přeživší obyvatelé žijí v rozbořených bytech či podzemí. Damiáš a jeho parta přežívají společně tuto nešťastnou dobu až do dnů, kdy jejich kamarádka Dany po jednom incidentu zmizí. O rok později se objevuje, ale už není stejná jako dřív. Někdo jí unesl a udělal z ní něco nelidského. Dam se rozhodně za každou cenu najít únosce a vrátit své blízké její život.

Asi nejpřitažlivější věcí na této knize je její prostředí. Autorka si vyhrála s atmosférou pobořené Prahy a posílá čtenáře do ulic, které znají, ale v budoucnu vypadají úplně jinak. Vyprávění díky apokalyptickému vzezření Prahy působí velice temně až depresivně a pohrává si s vaší fantasií na plné obrátky. Ostatně už samotná obálka je hodně působivá a dává vám pozvánku do tohoto nevlídného světa. Podíváte se na Václavské náměstí, Hlavní nádraží nebo do metra a důležitou roli sehraje dokonce i legendární hospoda U fleků.

Samotná zápletka potom sleduje osudy několika hlavních postav, které se snaží odhalit tajemství místních záhad. Chvílemi to celé působí až skoro hororově, stále se ovšem nacházíme i v žánru young adult. Ústřední hrdinové jsou totiž zejména mladého věku a mají občas i typické vlastnosti mladých dospělých.

Prakticky od začátku jste vrženi přímo do samotné zápletky a na nějaké vysvětlování okolností zničení Prahy není čas. V příběhu se totiž neustále něco děje, akce střídá akci a vynořují se nové a nové záhady. Díky tomu vám čtení opravdu odsýpá a nudit se ani chvilku nebudete.

Postav je celkově poměrně dost, a i ty zdánlivě nedůležité nakonec mohou sehrát velmi důležitou roli. Povětšinou jsou spíše drsnějšího charakteru. Ono se také není čemu divit. Ve zdejším světě plném gangů a nebezpečí prostě musíte mít trochu ostřejší lokty. Supermarkety už dávno nejsou o bývali, takže jídlo se musí získávat zcela jiným způsobem.

Dočkáte se i velkých zvratů, které vás přesvědčí o tom, že v tomto světě nemůžete věřit takřka nikomu. Lež a přetvářka je zde na denním pořádku a vytvářejí tak ještě tajemnější náladu. Dojde samozřejmě i na nějaké ty veselejší emoce, ale vyloženě klasickou lovestory zde nečekejte. Daleko důležitější je zde totiž přátelství.

Na konci se dočkáte velké bitvy mezi některými účastníky, ale vlastně není až tak brutální. Autorka se rozhodně nevyžívá v nějakém přílišném mordování a litrech krve a většinou spíše jen naznačuje. I přesto se dočkáte zajímavě popsaných soubojů či pěstních bitek.

Futurum je opravdu zajímavým young adult postapem, které ovšem působí daleko dospěleji. Může za to zejména ona temná atmosféra poničené Prahy, někdy takřka hororové momenty i celkově nepříliš pozitivní osudy některých postav. Zápletka je dobře promyšlená a neustále vás žene dopředu. Rozhodně se jedná o působivou prvotinu mladé autorky, o níž bychom v budoucnu ještě mohli hodně slyšet.

 

Vydal: Fragment, 2020

Obálka: Vladimír Křižan

Počet stran: 344

Vazba knihy: Vázaná s přebalem

ISBN: 978-80-253-4717-1