Figurková kooperativní deskovka Cthulhu: Death May Die, za kterou nestojí nikdo jiný než designérské eso Eric Lang, zaujala už před rokem, když vyšla její KS verze. Součástí bonusů totiž byla gigantická figurka Cthulhu, která by mohla narušit statiku menších paneláků. Nyní se hra – bohužel bez této „miniatury“ – chystá díky vydavatelství REXhry také na české stoly.

Pokud se v deskoherním světě pohybujete déle než týden, určitě jste si zahráli třeba Arkham Horror, Eldritch Horror, Temné znamení nebo Panství hrůzy, zkrátka jednu z her na motivy díla autora hororů H. P. Lovecrafta. Ty jsou u nás velice populární; nelze se tedy divit, že do toho REXové praštili a zkusí do rodiny přiženit dalšího bratrance.

V mnoha ohledech DMD připomíná své předchůdce. V roli party vyšetřovatelů se snažíte zabránit rituálu, který má za cíl přivolat Prastarého. Ve svém kole běháte po mapě, bojujete s příšerami či hýbete dějem dopředu skrz epizodní akce. Na konci kola vám zlá monstra a zfanatizovaní věřící zkouší otevřít srdeční komoru a další komplikace vám přinese obligátní karta mýtu.

Proč tedy na steroidech? Na rozdíl od předchůdců nejde v DMD ani tolik o vyšetřování jako spíš o ryzí akci. Změnu tendence dokazují i pravidla hry, která se o klasickou vážnou atmosféru hrůzy z neznáma ani nesnaží a víceméně naznačují, že jdete buď zešílet (stane se, že), nebo Prastarému řádně nakopat sedinku. Rébusy jako v Panství hrůzy nás patrně nečekají, spíš budeme házet kostkami, řezat se s monstry a doufat, že z toho vyvázneme živí. Což, jak samotní REXové říkají, nebude žádná sranda.

Největší novinkou je pro nás možnost levelit postavu. Každý z hrdinů má tři skilly, které můžete vylepšovat a občas je změníte. Zajímavý je způsob, jak pokročilé skilly otvíráte. Nejdřív totiž musíte kapánek zešílet. Inu, občas je příčetnost v kariéře dost na škodu, to všichni dobře víme.

Cthulhu se na naše pulty dovalí někdy během roku 2021.