Šestnáctiletá Naho Takamija z městečka Macumoto si žije docela obyčejně – chodí do školy, má okruh stálých přátel, připravuje se na budoucnost, kterou si samozřejmě maluje trochu na růžovo. Jednoho dne však dostane záhadný dopis od svého, o deset let staršího já. Když se informace z dopisu začínají vyplňovat, Naho jim začíná věřit a je odhodlaná vyplnit požadavek svého staršího já, které si přeje, aby si Naho nemusela vyčítat ty samé chyby.  Zní to jednoduše, jenže je možné vůbec zvrátit osud, přestože máme tu moc? 

Komiks Orange je dokončená šestidílná série mladé autorky Ičigo Takano, který krátce po svém dokončení zavdal vzniku stejnojmenného anime seriálu. Orange patří mezi vztahovou mangu zaměřenou více na emoce, typ, který se označuje jako „feelgood“, zkrátka příběh, po jehož dočtení je možné cítit závan nostalgie a dosyta si užít pocit lehkosti u srdce. Orange totiž přináší tematiku prvních lásek, pevného přátelství, ale i psychických problémů i sebevraždy. A aby to všechno nepůsobilo pateticky, je zápletka obohacená o sci-fi prvek cestováním v čase prostřednictvím dopisů, jež hlavní hrdinka Naho dostává. První díl sice nezodpoví otázku, jakým způsobem jsou dopisy odesílané, ale navzdory tomu působí tento prvek mnohem tajemněji a zajímavěji.

Po scénáristické stránce Orange ukazuje, jak dobře je tu vyvážená atmosféra s jednotlivými charaktery. Naho Takamija je plachá a naivní středoškolačka, sama sobě věří málo, a tak se snaží zapadat mezi ostatní a nepříliš vyčuhovat. To se však změní nejenom s prvním dopisem, kdy je Naho donucená objevit svou odvahu i důvěru v sebe, ale i novým spolužákem Kakeruem, kvůli němuž začnou vůbec dopisy chodit. Mezi Naho a Kakeurem brzy vzniká křehké pouto, které, jak čtenář zjistí v náhledech do budoucnosti, se má dříve či později zpřetrhat Kakeruovou sebevraždou. Tu prožívá nejenom Naho, ale Azusa, Takako, Saku a Suwa, které od středoškolských let stále pojí pevné přátelství. Tyto drobné spoilery věcí budoucích však neprozrazují další vývoj, čtenář je napnutý hned na několika místech, a to převážně v bodě, zda se Naho podaří Kakerua zachránit a pokud ano, vezme si Suwu, spolužáka, se kterým má v budoucnosti dítě?

Ičigo Takano navíc příběh zasadila do míst jí dobře známých, a to do městečka Macumuto v prefektuře Nagano. Zapracované jsou tedy i místní reálie.

S jemnou, nostalgicky ladnou atmosférou korespondují i příjemné kresby stylem připomínající Čarodějovu nevěstu, ovšem s absencí fantastických a akčnějších panelů. IčigoTakano vsází na pomalejší tempo, obraz i text spolu jdou ruku v ruce. Funkční jsou i líbivé kresby oslovující více ženské než mužské publikum, ale právě ty dotváří onu jemnou a nezapomenutelnou atmosféru.

Orange je manga, kterou v záplavě akčnějších příběhů nejen pro její pozvolné tempo není možné přehlédnout. Je to příběh silných emocí s myšlenkovým přesahem. Kdybychom totiž mohli změnit budoucnost, našli bychom k tomu vůbec odvahu?

Autor: Ičigo Takano

Kresba:Ičigo Takano

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2020

Počet stran: 228