Selina Kyleová je tvrdší, než sama tuší. Několik let snášela příšerné známosti své matky. Jenže Dernell, poslední v řadě matčiných partnerů, se ukáže krutější než všichni ostatní. Selina záhy přehodnotí svůj vztah k domovu, a protože se Dernell nikam nechystá, musí jít Selina.

Ve svitu měsíce je společným dílem autorky Lauren Myracleové a kreslíře Isaaca Goodharta. Lauren Myracleová je jednou z nejprodávanějších autorek knih pro děti a mládež. Získala bakalářský titul z angličtiny a psychologie, později magisterský titul umění v oblasti psaní pro děti a mládež. Isaac Goodhart debutoval v komiksu od roku 2014 jako jeden z vítězů soutěže Top Cow Talent Hunt. Přispívá k webovým komiksům Rat Queens a Welcome to Showside.

Série DC young adult přináší životy superhrdinů před tím, než se jimi stali, se všemi problémy mladistvého věku. Ve svitu měsíce je to konkrétně zrod kočičí ženy, který začíná trochu jinak, než je známo ze starších, převážně Burtonovských, filmů o Batmanovi.

Grafický román Ve svitu měsíce je rozdělený do tří kapitol, jejichž názvy odrážejí jednu etapu Selinina života. V první, nazvané Tma, potkáváme mladou Selinu, která se potýká s matkou i nevlastním otcem. Hádky jednoho dne končí tragédií a Selina utíká z domova. Mezitím má však čtenář možnost nahlédnout do jejího běžného života středoškolačky, a hlavně přátelství s Brucem Waynem. Nejenom tady využila Laurem Myracleová svoje studia psychologie. Příběh, byť je zaměřený na budoucí superhrdiny totiž více odráží problémy moderního světa. Zatímco první kapitola byla více o neporozumění a přehlížení, ve druhé nazvané Světlo se Selina, kromě strastí života na ulici, seznamuje s mladíkem Ojou, který ji zasvětí nejenom do umění parkuru, ale hlavně Selinu představí svým přátelům, drobným zlodějíčkům s dobrým srdcem. Rodí se Catgirl, kterou nám v celé nádheře představí třetí část, Ve jasném svitu bílého měsíce, kde Selina konečně nachází samu sebe. Scénář se spíš zaměřuje na Selininu osobnost než na komplexní příběh, který není ničím novátorským. Selinu si však nejde nezamilovat. Je odvážná, tvrdohlavá, odhodlaná a skutečně sympatická, zkrátka svá. Přesně jako kočka.

Co Ve svitu měsíce navozuje onu kočičí náladu, je především kresba Isaaca Goodharta. Barevná kombinace je laděná do bílo – modré a lepší by Goodhart zvolit skutečně nemohl. Kresba totiž dokonale navozuje měsíční svit, působí melancholicky, ale i zároveň optimisticky a skvěle koresponduje se scénářem. Nejlépe je to vidět na bohatém portfoliu Selininy mimiky a gestech; melancholická až mystická atmosféra dýchne z panelů, kdy Selinu obklopí záře úplňku ve tvaru kočky a z mladé dívky se tak poprvé stává Catgirl.

Ve svitu měsíce je příběh o tom, jaké je to žít bez domova a najít spojence v nejméně očekávanou chvíli. Najdete tu trochu tajemna, nostalgie, náznaky romantiky i ryzí přátelství. Ve svitu měsíce je zkrátka kniha pro všechny, kteří si si young adult literaturu rádi užijí v jiné než čistě beletristické podobě. A nemusí se nutně jednat jen o milovníky koček.

 

Název: Catwoman: Ve svitu měsíce

Autor: Lauren Myracle

Kresba: Isaac Goodhart

Překladatel: Filip Škába

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2020

Počet stran: 204

ISNB: 978-80-7449-835-0