Občas máte chuť, aby vaše hra nebyla jen matematickým příkladem, cvičením v pravděpodobnosti nebo vědomostním kvízem. Toužíte po silných, hutných příbězích, nad nimiž se bude tajit dech a jejichž rozuzlení vám bude v hlavě rezonovat ještě dlouho. Upřímně, moc takových mezi deskovkami nenajdeme. Jejich děj bývá většinou plytký a málokdy je schopen aspoň trochu kulhat za sprintujícími mechanismy. Ale i v zemi slepých mají jednookého krále. A my vám takových aristokratů naservírujeme hned 10.

 

10) Monstrum: Frankensteinovi dědicové – malý příběh je taky příběh, takže i když je Monstrum v podstatě euro, vyhrálo si v této rovině tak, že si došlo pro desáté místo našeho seznamu. Úvod, závěr související s tím, jak dopadla partie, a spousta eventů, v níž se vydáte do uliček viktoriánského Londýna se strachem v srdci a mrtvolou v batohu. Nám to stačí.

 

9) Gloomhaven – v mnoha ohledech je Gloomhaven jednou z nejsilnějších her na trhu. Tady ne. Nicméně, nechápejte mě špatně; příběh je dost dobrý na to, aby geniálním mechanismům neudělal ostudu a abyste se občas podivili nebo zasmáli.

 

8) Robinson Crusoe: Záhada ztraceného města – příběh ztraceného města Z a plukovníka Fawcetta sice není žádná knižní orgie, ale Robinsona doplňuje poměrně obstojně. Pořád máte pocit, že odněkud někam jdete, a to i když vás občas zmate, co jste tam našli. Za nás se po „scénáristické“ stránce jedná o jeden ze zdařilejších počinů.

 

7) Descent – generické fantasy plné klišé? Jo, to Descent po příběhové stránce skutečně je, ale přesto si některé momenty i po dlouhé době pamatujeme, třeba veřejnou popravu v Nerekhallu nebo muže, který se chtěl stát králem. A to nám na obstojné vysvědčení úplně stačí.

 

6) Fallout – svými mechanismy Fallout sice budil rozpaky, příběhy, které se v něm vyskytovaly, ale hodně modřin zamaskovaly. Každá mise nabízí velký propracovaný quest vyprávějící „historky z postapa“ a k tomu několik menších. Ty často končí hořkou či vtipnou pointou, využívají easter eggy a vůbec dělají Fallout o dost kvalitnějším. A až bude doktorka hledat někoho na experimenty, rovnou se nabídněte sami. Fakt, moc hezky si to užijete.

 

5) Nemesis – v tomto bodě trochu podvádíme. Nemesis samozřejmě sama o sobě příběh nemá. Ale zkoušeli jste si stáhnout kooperativní kampaň? Ne? Tak to udělejte a něco zažijete. Brutálně temné, do cyberpunku šátrající scifi, které vás svojí beznadějí donutí plakat a svou kvalitou zahrát znovu, když to napoprvé nevyjde.

 

4) T.I.M.E Stories – Je libo výlet do budoucnosti, nebo radši fantasy dobrodružství? S herním systémem T.I.M.E Stories si můžete vybírat z rozsáhlé škály příběhů. Kombinace detektivky a únikovky příběhově šlapala. Je škoda, že u nás se tolik neujala a byly přeloženy jen tři scénáře. V každém z nich ale nebyla nouze o zvraty i zábavné postupné objevování děje i postav. A pokud vládnete angličtinou nebo výkonnou tiskárnou, můžete se dostat ke spoustě dalších příběhů.

 

3) Kolonie – už zasazení této kooperativky je skvělé: zvířata chovající se jako lidé ve světě, ze kterého lidé záhadně zmizeli. Ale až jejich výpravy za hranice bezpečného útočiště jsou teprve něco! Tu sháníte jídlo v rozbitých automatech, tam zase soupeříte s přírodním živlem. Nejmocnější zbraň hry je kniha příběhů, která vždy přinese mapu, úkol a speciální pravidla. Velmi jednoduše tím dosahuje rozmanitosti mezi jednotlivými scénáři.

 

2) This War of Mine – válečné zápisky očima nebohých civilistů. Každodenní (a noční) boj o přežití, depresivní myšlenky a neustálý nedostatek. To vás bude provázet pokaždé, když se odvážíte vstoupit do světa válkou zmítaného města. Příběhy, které hra píše (resp. předkládá v rozsáhlé knize příběhů), jsou jen pro silné povahy. Pokud oceníte syrovost a autenticitu, tady jí dostanete tolik, až se z toho rozbrečíte. Silnější zážitek v deskovkách jsme asi nezažili.

 

1) Panství hrůzy – o hrách s appkami si můžete myslet, co jen chcete, ale Panství hrůzy ukázalo, že i průměrný příběh dokáže v kombinaci se správnými mechanismy posunout hru na vyšší level. Když jste zamčení v hotelu, v němž se zjevují podivné bytosti, pod okny vám vřeští chátra rabující město a první z vašich kamarádů již není mezi vámi, budete si připadat jako ve filmu. A ne právě animovaném.