Kdo z vás si aspoň někdy nevyzkoušel počítačovou hru World of Warcraft? Mnoho takových, kteří zůstali tímto fenoménem nedotčeni, není; a každý, kdo se kdy proběhl po Azerothu, by o jeho rozlehlosti mohl vyprávět. Přesto se jej podařilo smrsknout na pár malých, příliš těsných ostrůvků, tedy alespoň v nové verzi populární deskovky Small World s warcraftovským tématem. Tu nám naservíruje v češtině vydavatelství Blackfire. Dámy a pánové, Small World of Warcraft přichází.

Co nového v Azerothu?

Naprostá většina pravidel a mechanismů se shoduje s původním Small Worldem, pojďme se tedy zaměřit hlavně na odlišnosti. Zatímco v originální hře se fantasy rasy mačkaly na jednom z moře čouhajícím kousku pevniny, v této verzi máte k dispozici ostrovů více. Můžete se mezi nimi plavit a za použití jedné jednotky navíc se tak vylodíte na libovolném jiném ostrově. Díky tomu bude podle mého názoru hra nepředvídatelnější a hráči budou muset lépe odhadovat, kde mají jejich državy slabiny a kde se vyplatí uskutečnit invazi.

Některé frakce hry patří ke dvěma proti sobě válčícím stranám – zářivě lesklé Alianci, nebo příšerami a outsiderskými rasami tvořené Hordě. Pokud budete útočit na rasu opačné frakce, můžete se těšit na bonusové body. Tento prvek jistě ovlivní vaše plánování; vždyť ve Small Worldu záleží na každém bodu.

Další novinkou jsou artefakty a legendární místa, jež se v rámci přípravy partie rozhází po celé mapě. Kdo je kontroluje, získá nějaký bonus nebo novou schopnost. Můžete se těšit třeba na legendární Frostmourne, který zkazil prince Arthase a nalákal ho do spárů temnoty, čarodějnickou věž Karazhan nebo Battleground, arénu, která oceňuje silné.

Still little bit in English

Proč používám anglické názvy? Možná jste už slyšeli, že originální výrobce hry nedovolil překládat termíny spojené se světem. Místo Krvavých elfů tak budeme mít Blood Elves, místo Svatého světla Holy Light – a vůbec, hra je prošpikovaná anglickými názvy. Což asi hráčům předlohy vadit nebude, ale ostatním by mohlo.

Ačkoliv princip hry zůstal stejný, tvůrci si naštěstí pohráli s novými rasami a schopnostmi. Pár z nich poznáte, ale zbylé jsou unikátní. Goblini například pokládají bomby, Gnómové mají své báječné létající stroje, a pokud si vezmete Krotitele, do boje s vámi půjdou stáda šelem.

Na první pohled se zdá, že Small World nedostal jen nový kabátek, ale také spoustu zajímavých vychytávek. Jsme velmi zvědaví, zda překoná svého staršího bratra či se alespoň důstojně postaví po jeho boku. Zjistíme to naštěstí již během srpna!