Nixon vs. novináři, roky 1972–1974.

Americká vysoká politika asi nepamatuje větší aféru, než byla ta s názvem Watergate. Jméno dostala podle komplexu budov Watergate, ve kterém měla svoje sídlo Demokratická strana a do kterého se vloupali muži, později pod tíhou důkazů spojení s úřadujícím prezidentem Nixonem (Republikánská strana). Celá aféra vedla k jeho rezignaci, jinak by se s velkou pravděpodobností Nixon stal prvním prezidentem, který byl oficiálně zbaven své funkce.

Na motivu souboje mezi Nixonovými spolupracovníky a skupinou investigativních novinářů Washington Post postavil Matthias Cramer (Glen More,  Kraftwagen) svoji novou hru. A my se jí již brzy dočkáme v češtině v podání Fox in the Box!

Takže na co se můžeme těšit? Na dvojkovku, v níž se proti sobě postaví touha po moci a po udržení výsostné prezidentské pozice na jedné straně a novinářská čest a touha po nalezení pravdy na straně druhé.

Celá hra je řízena kartami, v jejichž hraní se oba hráči střídají. Nixonově administrativě jde o nastřádání dostatečného množství vlivu, aby prezident vydržel na své pozici do konce volebního období, novinářskému týmu zase o pospojování podezřelých s Nixonem pomocí důkazů. Nehraje se na vítězné body, hra končí okamžitě, jakmile jedna ze stran splní svoji podmínku vítězství.

Každé kolo probíhá ve 3 fázích, první a druhá slouží primárně k přípravě a vyhodnocení + úklidu kola, v té prostřední se dostáváme k hraní karet. Na každé kartě (obě strany mají vlastní balíky karet) se nachází dvě možnosti, kterých lze využít.

Jedna z nich je více univerzální a slouží k posouvání žetonů na stupnici, na které se mezi sebou obě strany přetahují. Jde zde o 3 typy žetonů: iniciativu (určení začínajícího hráče a karta navíc pro další kolo), vliv (vítězná podmínka pro Nixona) a důkazy (vítězná podmínka pro novináře). Každá ze stran se ziskem žetonů vlivu a důkazů naloží jinak, žeton vlivu v rukou novináře oddaluje Nixonovo vítězství, žetony důkazů v rukou Nixona umožňují přerušit propojení podezřelých se svojí osobou na nástěnce důkazů, kam se důkazy umisťují. 

Druhou částí každé karty je unikátní akce, většinou událost, která do hry vnáší nové důkazy, případně mění pozice žetonů na stupnici. Zbylé akce jsou konspirátoři v dresu Nixona (např. maření vyšetřování, zisk vlivu), případně novinářské osobnosti (např. nové důkazy, napravování přerušených propojení na nástěnce). Při použití akce je ale karta často odstraněna ze hry, což je poměrně krutá daň v situaci, kdy každý balíček disponuje pouze 20 kartami.

Kdo bude úspěšnější a vhodnými akcemi přechytračí protistranu? Odehraje se historie dle skutečnosti, nebo vám na stole vznikne alternativní realita, ve které Richard Nixon a jeho spolupracovníci vše zametli pod koberec?

Hra na kilometry voní atmosférou jako z filmu Všichni prezidentovi muži, nabídne urputný souboj dvou diametrálně odlišných stran spolu s hromadou tematických textů a ve stylové grafice. To vše dělá z Watergate jednu z nejočekávanějších her na mém seznamu. Jakmile to bude možné, přineseme vám recenzi této hry.