Někdo si s nimi nechutně geneticky pohrál. Přímo z těla jim vyrůstaly nové svaly. Když dosáhly vhodné velikosti, někdo je odřezal, aby tak získal potřebnou surovinu.“

Evropa roku 2107 a Praha City – několikamilionové supermoderní město, které vzkvétá, zatímco zbytek Evropy propadá chaosu… Jenže Petru Vachtenovi je všechno tohle u pr*dele.  Tedy až na jednu digitální čarodějku…

František Kotleta, řezník české fantasy, nás tentokrát bere na výpravu do futuristické, temné a divoké Prahy budoucnosti v jeho novém postpunkovém románu Underground.

Kotleta si v Česku našel celkem slušnou základnu věrných fanoušků, kterým nyní místo sexuchtivých upírů a krvelačných postapo šílenců či nácků přináší digitální čarodějky. A s jednou z oněch čarodějek se setkáváme už na obalu knížky od ilustrátorky Adély Miklíkové.

Jak už to tak bývá u tohoto autora zvykem, netrvá příliš dlouho a hned na prvních několika stránkách jsme svědky krvavé řežby, která nás, jak jinak, naláká na celou knihu. Samozřejmě čtenář nemusí mít strach, není to jen první kapitola, ve které se objevuje řádná řežba. A o množství lechtivých scén ani nemluvě. Příznivci si hold přijdou na své.

Negativem výše zmíněných scén je bohužel jejich celková předvídavost. Zarytý fanoušek Kotlety jistě vycítí přicházející pohlavní styk, který sice přidává na ději zajímavosti, ale v zásadě by se obešel i bez něj. Každopádně pominu-li onu předvídatelnost, dávám palec nahoru za koncept digitálních čarodějek, které svým klientům dokážou dopřát rozkoš a to za pomocí moderních technologií a implantátů. Samotný popis tohoto “aktu” je sám o sobě velice pestrý a nápaditý.

Humorné stránka knížky stojí také zmínku. Přirovnání a metafory, tak šílené, že je může vymyslet snad jen génius (nebo psychopat), občasné rýpnutí do celebrit a řízené vtípky tady zkrátka fungují a mají šmrnc.

Velkou a to opravdu velkou výtku má však autor ode mě za samotný závěr knihy. Nicméně zde prozradit více nemohu a je tak na čtenářích, aby jej sami posoudili…

Kolem a kolem shrnu, že trio sex, zbraně a humor, zkrátka pořád funguje. A pokud jste od tohoto spisovatele ještě nic neokusili, můžu doporučit například Bratrstvo krve či Perunovu krev.

Autor: František Kotleta

Nakladatel: Epocha; 2020

Počet stran: 300

ISBN: 978-80-7557-241-7

EAN: 9788075572417