Od vydavatelství Piatnik jsme zatím v redakci měli spíše náročnější kousky. Po těch jsme buď sami pokukovali, nebo se překvapivě vylouply a my je hned museli podrobit našemu rozboru. Nyní ovšem v redakci přistál balík, který mířil na jiné publikum, děti. Jarně-letní várka dětských novinek vypadala lákavě, takže jsme si hry rozdělili a vrhli se na jejich prověrku.

Hned na úvod mi do rukou padla asi nejvíce inovativní hra, Speedy Roll. Jedná se o kousek pro dva až čtyři hráče, věková hranice je dle zkušeností 4 roky. Ježečci se chtějí dostat do domečku, snaží se přitom nasbírat ty správné pochutiny, aby si s jejich pomocí mohli postavit cestičku. V krabici s hrou najdete malinký tenisák, který se jako pichlavý ježek kutálí přes žetonky listů, jablek a hříbků. Vtip spočívá v tom, že žetonky a míč spolu tvoří suchý zip, takže míček žetonky sbírá. Podle toho, co kutálením nasbíráte, se pak může váš ježeček vydat na cestu směrem k domečku. Přitom musí chodit právě po symbolech listů, jablek a hříbků, takže kutálet musíte šikovně, navíc, pokud jste hamouni a posbíráte toho moc naráz, nesmíte se v daném kole hýbat vůbec! Vtipný nápad se snoubí s krásným provedením hry, v krabici najdete několik různých destiček, z nichž můžete postavit cestu, takže může být hra pokaždé trochu jiná. Pro milovníky spolupráce je ve hře i kooperativní varianta, při které ježečci společně utíkají před liškou. Za naši rodinu všechny palce nahoru, Speedy Roll válí!

Postřehovky se už léta těší velké oblibě, vždyť Dobble a všechny jeho varianty jsou jedny z nejprodávanějších společenských her. V Piatniku do stáje tohoto typu her právě přibyla hra jménem Bull’s Eye (Trefa do černého, v tomto případě možná spíše Volské oko). Cílem je pomocí tyček s přísavkou (ty vypadají jako všemi barvami hrající miniaturní zvony na odpad) chytit vždy to správné zvířátko, respektive kartičku s ním. Zvířátek je 25, každé v sadě po dvou. Jedna sada se rozdá lícem nahoru na stůl, ta druhá se nechá v hromádce, ze které se postupně otáčí jedna kartička za druhou. Kdo pomocí přísavky trefí jako první dvojníka otočené kartičky, získává ji. Bull’s Eye jde na cvičení postřehu trošku jinak než dobblovky, stačí zde najít shodný obrázek, což hru přibližuje mladším dětem. Přísavky jsou příjemné zpestření a nápad oživující velmi jednoduchý herní princip. Dospělí si hru moc neužijí, ale děti jsou z ní nadšené.

Farmer Jones, aneb na statku se žije lépe. Pokud máte rádi pexeso, ale jste unavení z toho, jak je repetitivní, mohla by vás zaujmout tato novinka, která hratelnost klasiky posouvá do zábavnější formy. Farmer Jones k nám míří z dalekých krajin, aby hlavně dětem zpříjemnil letošní prázdniny. Jedná se o klasické pexeso (s výjimkou, že otáčíte pouze jednu kartu) ozvláštněné soundbarem. No dobře, Dolby Atmos to sice nemá, ale i to vědro ze staré studně zní obstojně. Čeká na vás několik obrázků, na kterých máte všemožné předměty a, protože jsme na farmě, taky zvířátka. Farmář Jones je tak zavalen prací, že zapomněl, kam se mu zvířátka zatoulala a kde si nechal svoje nářadí. Pomůžete mu je najít? Mistr traktorista vám samozřejmě podá pomocnou ruku, resp. svůj hlas a zvuk toho, co právě hledá. S jeho pomocí to určitě najdete. Tak kdo bude bystřejší? Vy, nebo vaši soupeři? Na konci hry si spočítáte, kolik jste toho uhodli. Ten s největším počtem vyhrává. Farmář Jones je svižná a zábavná hra. I když na krabici píšou od 4 let, hru v pohodě zvládnou děti kolem tří let. Co musím ocenit je, že mistr je namluven hned v několika jazycích (čeština, slovenština, polština, němčina, maďarština). Za mě palec hore. Jdu se mrknout do stodoly.

Naše děti vyrůstají v éře pokroku a moderních technologií. Za posledních sto let věda postoupila tak dopředu jako předtím za několikanásobně delší éru. Není tedy divu, že nejmladší z nás už sotva vědí, co je vytáčecí telefon nebo petrolejová lampa. Ve hře Old & New je můžete vzít na exkurzi do dob nedávno minulých, které však na dnešní školáky a předškoláky působí jako pravěk. Old & New je v podstatě pexeso. Místo toho, abyste sbírali shodné dvojice, se ale snažíte najít moderní předmět a jeho historický protějšek. K foťáku hledáte jeho starožitného bratra, k pračce valchu a k horskému kolu velocipéd z 19. století. Což samo o sobě žádnou zázračnou inovaci nepředstavuje, přesto má hra svoje kouzlo. Kromě toho, že si ji s dětmi zahrajete, vám totiž dá příležitost si pěkně popovídat a vysvětlit jim, že psací stroje doopravdy nejsou vynálezem starověkých Řeků, jak se bohužel v dnešní době občas domnívají. A i když Old & New láká spíš technicky zvědavější děti a časem se přeci jen ohraje, pár hodin zábavy vám určitě dopřeje.  

Čtverzubec Piff Paff si rád hraje na honěnou! Ke hře pozve i vás, a především vaše děti, které se nejspíš budou dobře bavit. Před tím, než se do zběsilého podvodního dobrodružství pustíte, ale nezapomeňte koupit 2 AAA baterie, jinak si toho moc nezahrajete (a trochu si myslím, že upozornění na tento fakt by mělo být výrazněji uvedeno ideálně na přední straně krabice). Potom jednoduše rozdáte destičky Piffových kamarádů z mokré čtvrti… ech, raději mořských kamarádů, a hra může začít. Nejdřív spustíte Piffovy speciální stopky, které odměřují náhodný čas od 10 do 60 sekund. Hráč, který je na řadě, otočí jednu kartu oceánského zvířátka. Musí co nejrychleji najít, před kterým soupeřem leží destička tohoto tvora, a položit ji před něj, čímž se předá „baba“. Jakmile se ozve bublající alarm z Piffova časoměrného udělátka, ztratí hráč, který je právě na řadě, jeden z žetonů reprezentujících jeho „životy“. A kdo přijde o všechny, prohrál. Ačkoliv je hra jednoduchá, s menšími dětmi funguje velice solidně. Velkou roli hraje fakt, že jde o rychlou, pohotovou postřehovku zpestřenou špetkou moderních technologií. Prcci si procvičí všímavost, paměť, rychlost reakcí a dobře se zasmějí pokaždé, když smůla zatančí ideálně na vašich zádech. A k dobrému zážitku přispějí i moc hezky namalované karty Piffova gangu.