Letní prázdniny se dostaly do své poloviny což značí jediné: je tu čas na další okénko do světa deskovkového crowdfundingu. I když byl uplynulý měsíc subjektivně slabší, mám pro vás i tak tři tipy. Pojďme na ně.

4X hra (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate – viz níže) s tematikou severské, konkrétněji norské, mytologie? No to bych si nechal líbit! V Northgard: Uncharted Lands se ujmete vlády nad vikingským klanem, který povedete k prosperitě, jak jinak že. Mimochodem, hra staví na výborně hodnocené videohře Northgard. Partie je omezena na 7 kol, což by spolu s přímočarými pravidly mělo zajistit, že si celý zážitek vezme asi 45 až 90 minut vašeho času, aniž byste byli ochuzeni o prvky typické pro 4X hry. Objevujete mapu, rozšiřujete svoje území, těžíte suroviny a utiskujete soupeře (jednoho až čtyři). Akce hrajete pomocí karet z ruky, starat se musíte o stavbu budov, vylepšování válečníků a v zimě své svěřence živit. Graficky se hra také povedla a tak si za 50 EUR (cca 1 300 Kč) můžete vydobýt svoji slávu jako náčelník vikingů!

I v další hře se přiblížíme 4X kategorii. Dead Reckoning je pořádná pirátská šavlovačka a přepadávačka zasazená do vod ne nepodobných Karibiku. Každý z až čtyř hráčů povede loď i s posádkou vstříc bohatství. Místo poctivého budování ekonomiky si ale k prosperitě pomůžete pirátěním, hledáním pokladů a obsazováním ostrovů. Budete pečovat o svoji loď (vylepšovat její děla, rychlost, nosnost pro náklad), cepovat svoji posádku (zajímavým mechanismem spočívajícím v přidávání dodatečných schopností formou vložek do průhledného obalu k základním kartám), soupeřit o nadvládu nad ostrovy a bojovat s konkurenty. V dražší verzi hry se můžeme těšit i na objevování nového obsahu v průběhu hraní. Základní hra přijde na 79 USD (cca 1 770 Kč), dražší varianta na 109 USD (cca 2 440 Kč).

Třetí tip nás zavede do světa plného dinosaurů, pro ty máme v redakci opravdu slabost. Titul jménem Perseverance: Castaway Chronicles je zajímavá hra postavená na principech draftování a umisťování kostek. V rámci KS kampaně sbírají tvůrci peníze na první dvě epizody plánované čtyřdílné ságy. Ta vypráví příběh skupinky přeživších, kteří se snaží na ostrově obydleném dinosaury vybudovat civilizaci. V první epizodě je úkolem hráčů vybudovat město, které odolá nájezdům pravěké zvířeny, ve druhé epizodě se vydají na průzkum okolí, aby mohli svoji lidskou výspu rozšířit. Tvůrci slibují v průběhu hraní odhalované herní mechanismy a možnost hrát dvě části samostatně i jako na sebe navazující díly kampaně. Protože jde vlastně o dvě hry v jedné, je i cenovka vyšší než obvykle. Standardní edice startuje na 95 USD (cca 2 120 Kč), kampaň dnes končí, ale v rámci late pledge bude nejspíš možné se dodatečně připojit k téměř 7 000 backerů z celého světa.

_

A co vy, vybrali jste si z těchto tři macků? Nebo máte jiné tipy?