Z původně dvojdílného článku máme miniseriál o 4 dějstvích (díl 1., díl 2., díl 3.), se svojí várkou oznámení totiž přispěchala i vydavatelství, která dříve byla hodně na okraji deskoherního světa. Dino a Piatnik ale na letošek plánují několik pěkných kousků, takže si pojďme projít, na co se můžeme těšit.

V Dino se už stihli dostat do naší přízně Dračím palácem, Fotosyntézou a Planetou. Dokáží si udržet dobré tempo i pro zbytek roku 2020? Už dříve měli silnou pozici mezi únikovkami, jejich řada EXIT je úspěšná a výborné kvality (v roce 2017 vyhrála Kennerspiel des Jahres). A právě do této série přibydou 2 nové díly. Začátečníci si nejvíce užijí Tajemné muzeum, odehrávající se ve Florencii. Pokročilejší hráči určitě sáhnou po Strašidelné vile, ve které se zdánlivě pustý sousední dům stane, pokud neuniknete, vašim věčným žalářem…

Pokud nemáte mrazení v zádech dost, budete mít možnost vyzkoušet jednu ze dvou her z řady Adventure games. Na herním systému spolupracovali Matthew Dunstan (rozhovor 1. část, rozhovor 2. část) a Phil Walker-Harding (Gizmos, Cacao), od exitovek se liší především důrazem na příběh a neomezeným časem, za který můžete případy vyřešit. Každá krabice obsahuje třídílný příběh, který dohromady budete luštit přibližně 4 hodiny. První dva příběhy, Monochrome a. s. a Žalář, nás zavedou do výzkumného střediska, resp. do středověkého žaláře. Hry jsou již na trhu a my vám brzy přineseme recenzi.

Další kousek z českých luhů a hájů přinese Dino ve spolupráci s Oldou Rejlem, autorem Diamantového lesa a Qubola. HEX UP! je postřehovka zaměřená na logiku a prostorovou orientaci. V cestovním balení by měla nabídnout celkem 6 různých herních variant, všechny využívají šestiúhelníkové dílky s otvory na barevné žetonky.

Dalším přírůstkem do logického šuplíku bude hra City Blox. V té si z kostek podobných oblíbené stavebnici LEGO každý staví budovy na svých pozemcích, musí přitom dodržet zadání a především půdorys, na závěr se totiž přes stavbu „navleče“ vzor krajiny, aby byla scenérie kompletní. Rychlík pro dva až čtyři hráče nabídne několik úrovní obtížnosti.

 

Ze stáje Piatniku již letos vyjelo celé stádo dětských herních koní. Tyto kousky zrovna testujeme na svých ratolestech a přineseme vám jejich přehled v samostatném článku. Z dětských her stojí za vypíchnutí hlavně Speedy Roll, který je nominován v letošním ročníku populárních cen v kategorii her pro děti, Kinderspiel des Jahres. Ve hře kutálíte po stole miniaturní míček, kterým se snažíte posbírat jablka, listy a houby a díky nasbíraným surovinám postupně dovést svého ježečka do domečku.

I další želízko v ohni v rámci cen Spiel des Jahres, tentokrát v hlavní kategorii, letos Piatnik přinese v češtině. Legacy hra My City je výtvorem Reinera Knizii (Babylonia, Modrá laguna), ve kterém v průběhu let budujete svoje vlastní… město. Z partie na partii přibývají nové prvky, rozhodnutí ovlivňují další hry, jednoduše hra s nenásilným vývojem. Pro zarputilé odpůrce tohoto mechanismu je možnost hrát jednotlivé partie na druhé straně herního plánu.

Stálice nabídky Piatniku, party legenda Activity, se letos dočká přírůstku do již tak rozvětvené rodiny. Na Activity Knock Out už si posvítil Martin ve svém preview.

V posledním oznámeném kousku, Roundforest, se vydáme na výlet do lesa obývaného vílami a dalšími pohádkovými postavami, abychom si z něj donesli smaragdový prsten pro princeznu. Naše cesta lesem ale nebude úplně přímočará, modulární mapa se totiž sestaví před každou partií, ale pak se hýbe i v průběhu partie! Na svých toulkách potkáme kamarádské i méně příjemně naladěné postavy a stvoření, se všemi se ale bude možné domluvit nebo nějak vypořádat. Hra je určena pro rodiny a zabere přibližně hodinu herního času.

_
Co říkáte na novinky u Dino a Piatniku? Vybrali jste si některou z her?