Svět, jímž zmítá virus, na nějž lze stěží najít lék, si každý z nás umí představit až příliš dobře. Ovšem horší už je to s imaginací situace, kdy jdete po ulici a najednou se před vámi na zem zhroutí někdo, kdo byl naprosto zdravý. Upadne do kómatu a jeho jedinou nadějí na návrat do života je objevení látky, která by jej dokázala probudit. Docela zapeklitá situace, že? Zvláště, v okamžiku, kdy situace začne týkat i vás samotných a vašich blízkých. Pak není divu, že jste odhodláni udělat i dost šílená rozhodnutí…stejně jako v příběhu Spící Beatrice.

Beatrice Roseová, osmnáctiletá dívka, se rozhodne stát dobrovolnicí na testování léku ve výzkumném centru CDC v Atlantě, aby mohla pomoci zachránit ty, na kterých jí nejvíce záleží. Hned po příjezdu ovšem o svém nápadu zapochybuje. Nesmí sama vyjít z prostor určených všem dobrovolníkům a každý den jí aplikují dávky neznámých látek, jen aby zjistili, jaká bude reakce. Trpkost prvních dní přeruší nalezení přátelství u ostatních dobrovolníku, hlavně veselé Sylvie a jejích dvou kamarádů, a také nečekaná prosba o pomoc od mladíka jménem Charlie. Charlie sice nevyhlíží na první pohled jako vědec, ale v institutu CDC se vyzná víc než dobře. Hned od prvního okamžiku mladík Beatrice něčím zaujme a nejspíše i ona jeho. A právě Charlie ji požádá, zda by mu nechtěla pomáhat v jeho provizorní laboratoři.

Vše se zdá celkem fajn, než se objeví dáma Vanessa. Jedná se o velmi významnou vědkyni, která si vyžádá Beu, pro testování vlastních látek. Což se Charliemu ani jeho nové kamarádce příliš nezdá. Ovšem ani jeden z nich nemůže nic moc dělat. A stále je zde otázka, jestli jsou skutečně jen kamarádi anebo už něco víc? A také otázka objevení léku, která je den ode dne palčivější…

Autorka Júlia Matulová se sice narodila na Slovensku nicméně od svých sedmi let žije v Praze. Svou spisovatelskou kariéru začala zveřejňováním svých povídek na Wattpadu, webu pro amatérské spisovatele. Později vyhrála soutěž CooBoo hledá talenty právě s příběhem Spící Beatrice.

Abych pravdu řekla mám z této knížky dost rozporuplné pocity. Spíše, než fantastikou bych ji nazvala romantickým příběhem se zvláštními kulisami. Co se musí nechat, knížka se čte opravdu velmi rychle, pravděpodobně proto, že neobsahuje žádné vedlejší linie. Ovšem člověk nejspíše nemůže nic jiného očekávat od tohoto typu románu, kdy se cílová skupina počítá cca 13+. Těm, kterým je tato literatura určena, patrně nebude ani příliš vadit slohová stránka díla, která mne osobně spíše mátla, než oslovila. Myslím, že kdyby se autorka více zaměřila na to, jak se postavy vyjadřují, že například významná vědkyně ve veřejném projevu nemůže používat slova “teda“ a podobně, dodalo by to knize více na reálnosti. Navíc rytmus vyprávění byl často narušován nepatřičnými výrazy, u nichž měl člověk pocit, že ho zcela vytrhly z příběhu. Jelikož například slovo „vyřknout“ se příliš nehodí do příběhu ze současné USA. Z těchto a několika dalších důvodů bych pro příště autorce doporučovala zaměřit se nejen na příběh, ale také na to, jak jej píše.

Navíc co se charakterů osob týče, člověk občas zapochybuje o jejich reálnosti. Nechci tím říci, že by v sobě nenesli jak příjemné vlastnosti, tak nějaké ty „chyby“. Jenže po pravdě řečeno, pokud je jedinou Charlieho chybou, že se chová netečně, protože došlo k nedorozumění, nepůsobí to příliš skutečně. Kromě toho za celý příběh se neobjeví žádná postava s postranními úmysly, dokonce i hlavní „záporák“ se ve finále ukáže jako někdo, kdo měl vlastně správnou motivaci pro své činy, které nakonec nikoho neohrozily. I když bych měla mít stále na paměti cílovou skupinu, nemohu se ubránit dojmu jednoduchosti příběhu a nevyužitého potenciálu.

Ale jak už jsem zmínila výše, hlavní skupina čtenářů s takovými “drobnostmi“ nejspíše nebude mít problém. Takže pokud máte dceru, či mladší sestru, která ráda čte young adult fantasy mohla by tento první literární počin Júlie Matulové ocenit.

Vydal: CooBoo, 2020

Autor: Júlia Matulová

EAN: 9788075449924

INSB: 978-80-7544-992-4

Počet stran: 264